Jutros je u 10 sati u prostorijama Vodovoda i kanalizacije Split održano svečano potpisivanje Ugovora o izvođenju javnih radova na izgradnji uređaja za kondicioniranje pitke vode Jadro. Potpisivanjem ovog ugovora, kreće se u izgradnju infrastrukturne građevine - uređaja za kondicioniranje pitke vode Jadro, u javnosti poznate pod nazivom "pročistač pitke vode".
Ovo je još jedan u nizu radova na poboljšanju komunalne infrastrukture na širem splitskom području (aglomeracija), koje obuhvaća Podstranu, Solin, Kaštela i Trogir, a koji će ukupno stajati oko 500 milijuna eura. Na više mjesta u proteklih godinu dana počeli su radovi na izgradnji komunalne infrastrukture koji otežavaju promet vozilima i pješacima, a slično će se nastaviti i kroz sljedećih par godina. Sama izgradnja pročistača pitke vode rijeke Jadro vrijedna je više od 40 milijuna eura, čime bi trebao biti uklonjen problem zamućivanja pitke vode nakon kiše. Rok izgradnje je dvije godine, nakon čega slijedi godina probnog rada i bistra voda u špinama.
Projekt izgradnje pročistača - uređaja za kondicioniranje vode za ljudsku potrošnju na izvorištu rijeke Jadro kod Solina, strateški je infrastrukturni projekt Vodovoda i kanalizacije Split. Gradnju pročistača sufinancirat će Hrvatske vode u iznosu od 70%, a ostatak VIK putem EBRD-a.
Izgradnju pročistača kojim će cca 350.000 stanovnika šireg splitskog područja dobiti čišću vodu, nameće izmjena europske regulative, odnosno prijedlog EU Direktive o kvaliteti vode za piće.
Cilj je čista voda za Split i okolicu
"Danas smo ovdje da nakon dugotrajnog procesa napokon potpišemo ugovor i da radovi mogu krenuti", kazao je za medije Miroslav Delić, direktor Vodovoda i kanalizacije Split.
"Izuzetno sam zadovoljan i moram pohvaliti sve ljude koji su radili na ovome projektu, pogotovo u zadnjih godinu dana kada su dali svoj maksimum da ovaj uređaj ugleda svjetlo dana i da sve probleme vezane za izvor pitke vode riješimo", dodao je.
"Ovo je zaista jedan od dana koji će obilježiti budućnost Splita i okolice. Problemi koje smo mi imali sa zamućenom vodom su zaista bili veliki za naše građane, a ovo je dan kada mi obilježavamo početak procesa koji će dovesti do toga da građani Splita i okolice imaju čistu vodu za piće", rekao je Ivica Puljak, gradonačelnik grada Splita.
"Čestitam svima i zahvaljujem svima koji su sudjelovali u pripremi i realizaciji projekta dosada. S obzirom na kvalitetu odabranih suradnika siguran sam da će se ispoštovati rokovi te da će realizacija projekta biti na visokom nivou", dodao je.
Ukupna vrijednost projekta je 41 milijun eura
Projekt je kompleksan od samog početka. Javni natječaj imao je dvije faze: tehnički dio, gdje su se tražile ponude u vidu tehničkih specifikacija projekta, a zatim faza financijskih ponuda sukladno potražnji tehničkog djela, što je vodilo kompleksnom procesu javne nabave.
"Ovo je projekt koji se dugi niz godina spominjao, čak od 2017. godine, i priveli smo jedan dio kraju. Sada idemo u drugi dio, realizaciju projekta, a siguran sam da će izvođači to izvrsno odraditi. Pročiščivać se nalazi na zahtjevnoj lokaciji, a radi se i o dosta velikom objektu što također otežava radnju. Rok je dvije godine za rješavanje dokumentacije i izgradnju objekta, a zatim slijedi godina dana probne radnje", objasnio je Delić.
Ukupna vrijednost je preko 41 milijun eura, a dva su izvora financija. Prvotni kredit iznosio je 20 milijuna eura, no od realizacije kredita cijena objekta se povećala, pa se prošle godine od Ministarstva dobilo dodatnih 20 milijuna eura za izgradnju uređaja.
"Čitavu godinu rješavali smo problem financiranja, što su dva različita postupka javne nabave jer imamo dva izvora financiranja. Sve je bilo dosta kompleksno, od projektiranja, provođenja natječanja, financiranja, i izgradnje. Zahvaljujemo i Ministarstvu i Hrvatskim vodama na suradnji", dodao je.
Objekt će biti smješten na Majdanu, uz sam izvor rijeke Jadro, uz stari i novi Dioklecijanov kanal i u blizini Izletišta Jadro. Lokacija je nešto manja od hektra, a po dimenzijama će objekt biti dimenzija 90x20m. Osim te građevine, radit će se jedna manja koja će biti komplicirana jer će se graditi na starom i novom kanalu. Bit će potrebno intervenirati na kanale pod uvjetom neprekinute opskrbe grada Splita.
Zahtjevan je i pristup lokaciji, a s tehničke strane izazovni bi mogli biti i temelji.
Uređaj ima kapacitet od 2.000 litara po sekundi, jer mora obuhvatiti široko područje. Tijekom sezone, na području Splita i okolice opskrbljuje se s izvora Jadro oko 250 tisuća ljudi, a tijekom sezone skoro pola milijuna ljudi koji kontinuriano trebaju imati pristup vodi, a veća bude i potražnja.
Moguće prekide opskrbe tijekom izgradnje građani neće osjetiti, kaže Danijel Dujmović, voditelj projekta izgradnje uređaja za kondicioniranje pitke vode Jadro.
Povijesni dan za Grad Split i okolicu
"Bez pretjerivanja mogu kazati da je ovo povijesni dan za Grad Split i okolicu. Danas je počeo proces projektiranja i gradnje pročišćivača vode na rijeci Jadro. Kroz dvije godine izgradit će se pročiščivać koji će pročistiti vodu i ona više neće biti zamućena. Za Grad Split mogu reći da je od grada koji se bojao kiše se pretvorio u grad koji se više ne boji budućnosti. Zahvaljujem svima koji su sudjelovali i u pripremi i u realizaciji projekta dosada. Kao što sam već rekao, s obzirom na kvalitetu izvođača vjerujem da će se poštovati rokovi i da ćemo za dvije godine imati čistu vodu", kazao je Puljak.
"Već imamo iskustva na ovim prostorima jer smo prije 25 godina radili na sličnom projektu u Istri. Ponosni smo na taj uređaj koji već 25 godina radi bez zamjerki. Ovaj uređaj bazira se na modernoj tehnologiji ultra filtracije koja je dokazana za pročišćavanje vode, a prije 12 godina smo odradili sličan projekt u Sloveniji gdje su imali isto iskustvo. Tamo je slična tehnologija i uređaj, i dokazuje da ovaj pristup radi. U pitanju je kompleksnija tehnologija i osim fizičkih nečistoća, zaustavlja i organske. Pročišćava vodu u potpunosti, unutar najstrožih kriterija", objasnio je Rudolf Edlinger, izvršni direktor AQUA ENGINEERING GMBH Austria.
U probnom periodu obučit će se djelatnici ViK-a za vođenje uređaja, a dokazat će se i operativni troškovi koji će biti svedeni na minimum. Već 35 godina su u ovim tehnologijama, i ta znanja i iskustva prenijet će na ovaj projekt.
"Kao Splićaninu, posebna i je čast da su kolege napravili najbolju ponudu tehnološki i financijski i da ćemo krenuti u realizaciju ovog projekta, i da ćemo građanima Splita donijeti čistu vodu", rekao je Veljko Nižetić, ovlašteni predstavnik STRABAG AG Austria u Hrvatskoj koja u Hrvatskoj slavi 30 godina rada, s 1.500 radnika. Na području Splita su dvije kompanije, a plan je širiti se i građanima donijeti solidne projekte", dodao je.