Oxfordsko cjepivo protiv covida-19 moglo bi se za potrebe najugroženijih u Britaniji naći krajem ove godine ili početkom sljedeće, a britanska kompanija AstraZeneca, koja ga razvija zajedno sa znanstvenicima s Oxforda, u narednih mjesec dana proizvest će oko milijardu doza, rekao je za Index profesor molekularne biologije s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Oxfordu Kristijan Ramadan.
"Milijardu ampula s dozama već je spremno ili će uskoro biti", potvrdio je Ramadan.
Ministar Beroš pozdravio dobru vijest
Ministar zdravstva Vili Beroš kratko je za Index komentirao tu vijest.
"Mi smo se priključili zajedničkoj nabavi Europske komisije za to cjepivo AstraZenece. Na nivou Komisije još nemamo informacije o tome. Nadamo se brzom dolasku cjepiva", rekao je.
Cjepivo se pokazalo sigurnim
Trenutno je u tijeku treća faza kliničkih ispitivanja na 30.000 ljudi, koja bi trebala pokazati koliko je cjepivo učinkovito. Jedna trećina dobrovoljaca dobila je placebo, odnosno lažno cjepivo, a dvije trećine pravo cjepivo. Prva faza kliničkih ispitivanja počela je još u travnju, a ono se za sada pokazalo sigurnim.
"Iz prve i druge faze, što je najvažnije, pokazalo se da cjepivo ne uzrokuje nuspojave. One se zapravo nisu ni očekivale. U razvoju ovog cjepiva nema neke prevelike znanosti. Za dobrobit cijepljenja već se znanstveno zna 200 godina, a cjepiva se intenzivno proizvode zadnjih 50-60 godina. Koncept proizvodnje cjepiva se nije puno promijenio - treba izložiti organizam antigenu koji je apatogen, što znači da ne može uzrokovati bolest, a da za ljude pritom daje željeni imuni odgovor - samo je napredovala tehnologija i naše znanje o molekularnoj biologiji i imunologiji. Danas se radi puno brže zato što za to postoje tehnološke mogućnosti, a također i zbog toga što smo usred pandemije koja je uzrokovala kolaps ekonomije", rekao je Ramadan.
Hrvatska naručila 2,7 milijuna doza po cijeni od 5 eura
Europska komisija dogovorila je isporuku cjepiva sa šest kompanija, od kojih je jedno upravo cjepivo koje razvijaju znanstvenici s Oxforda zajedno s kompanijom AstraZeneca. Ta britanska firma trebala bi za zemlje Europske unije osigurati najmanje 300 milijuna doza, od čega bi Hrvatska trebala dobiti 2,7 milijuna. Cjepivo se daje u dva navrata, odnosno u dvije doze, kako bi se pojačao imunosni odgovor, a plan je da se za početak osigura cjepivo za 1,8 milijuna ljudi u Hrvatskoj, za što bi trebalo 3,6 milijuna doza. Prema HZJZ-u, u tijeku su pregovori o nabavi dodatnih 900.000 doza, koje nedostaju za procjepljivanje 1,8 milijuna ljudi, piše Index.
Cijena oxfordskog cjepiva je 10 eura za dvije doze. Prioritet u cijepljenju imat će stariji od 65 godina, zdravstveni djelatnici i zaposleni u domovima za starije.