Delegacija Sveučilišta u Splitu, na čelu s rektorom prof. dr. sc. Šimunom Anđelinovićem,
boravila je u siječnju u Izraelu kako bi dogovorila suradnju s novim strateškim partnerom –
Technion – Israel Institute of Technology. Riječ je o svjetski poznatom i najuglednijem
izraelskom tehnološkom institutu koji je u zadnjih 13 godina iznjedrio čak četiri Nobelovca te surađuje s vodećim svjetskim tehnološkim tvrtkama i svoje partnere odabire prema najvišim kriterijima.
Petodnevni posjet splitske delegacije detaljno se planirao i pripremao godinu dana, a
prethodio mu je posjet izraelske veleposlanice Zine Kalay Kleitman splitskom sveučilištu u ožujku prošle godine, kada su održani razgovori na temu suradnje na projektu tehnološkog parka „Kampus Klis“. Tijekom boravka splitske delegacije u Izraelu, buduća suradnja je konkretizirana. Na kampusu instituta Technion splitsko izaslanstvo i domaćini održali su nekoliko predstavljanja, razmijenili iskustva te održali razgovore vezane za buduće strateško partnerstvo. Predsjednik Techniona prof. Peretz Lavie iskazao je mogućnost da ono započne u što skorije vrijeme, kroz zbližavanje znanstvenika srodnih područja u vidu mini konferencija, a isto tako i uključivanjem znanstvenika obaju sveučilišta u izvođenje nastave, pored standardnih oblika suradnje u vidu razmjene studenata i profesora.
- Israel Institute of Technology je vodeća izraelska, ako ne i vodeća svjetska institucija za
transfer novih tehnologija u gospodarstvo. Globalno imamo svega nekoliko strateških
partnera uključujući one u SAD-u i u Kini. Zadovoljstvo mi je ugostiti delegaciju Sveučilišta
u Splitu predvođenu rektorom Šimunom Anđelinovićem i upoznati se s njihovim iznimno
vrijednim rezultatima te razmotriti modele zajedničke suradnje. Voljni smo suradnju započeti što prije, a budući da sam prihvatio poziv dolaska na Sveučilište u Splitu i osobno ću se uvjeriti u sve mogućnosti zajedničke suradnje. Ona može uskoro započeti pokretanjem zajedničkih doktorskih studija koje će Sveučilište u Splitu učiniti još atraktivnijim na globalnom tržištu, kao i suradnjom na ciljanim znanstvenim područjima u sklopu glavnih istraživačkih projekata EU, primjerice Horizona 2020. Voljni smo ustupiti i naš „know how“ iz kako biste što uspješnije izradili cjeloviti inovativni sustav te ga, poput nas, stavili u službu razvoja gospodarstva – istaknuo je prof. Lavie prilikom susreta.
Delegacija Sveučilišta posjetila je još i Weizmann Institute of Science gdje je održano
predavanje o načinu rada ovog instituta, a posebno o njihovim postignućima na području
transfera tehnologija te poznati Peres Center for Peace and Inovation u gradu Tel Aviv-Yafou, instituciju koja njeguje nasljeđe pokojnog predsjednika Izraela i Nobelovca Shimona Peresa.
Dio putovanja bio je i posjet Yad Vashemu, memorijalnom centru posvećenom žrtvama
Holokausta te susret s jednim od Nobelovaca s Techniona, Avramom Hershkom.
Na ovom iznimno sadržajnom i produktivnom posjetu stvoren je velik zalog za budućnost
splitskog sveučilišta, u pogledu napredovanja kadra i studenata.
- Sveučilište u Splitu želi surađivati s najboljima. Na području znanosti i obrazovanja,
pogotovo po pitanju transfera tehnologija i inovativnosti, malo je onih koji se mogu usporediti s našim novim prijateljima s Instituta Technion. Naša je obaveza učiti i naučiti što izraelska znanost već daje svom narodu i stvoriti preduvjete da naši studenti upravo u Splitu nastave stvarati novu vrijednost i tako unaprijede hrvatsko društvo. Uz suradnju i ostvarene kontakte, ovaj posjet služit će kao inspiracija meni i svim kolegama sa Sveučilišta da neumorno potičemo inovativnost. Očekujemo da će naš dolazak u Izrael uroditi trajnim i iskrenim prijateljstvom i partnerstvom čije plodove ćemo tek ubrati - rekao je rektor Anđelinović.
Njegove riječi prisnažio je i prof. Dragan Primorac, također član delegacije, koji je tijekom svog mandata kao ministar znanosti i obrazovanja dao snažan doprinos suradnji dviju država, a samim time i ovoj između splitskog sveučilišta i izraelskog instituta.
- Izrael je država koja prednjači s ulaganjima u znanost i obrazovanje kao i u strateškom
osmišljavanju svoje budućnosti. Osim toga niti jedna druga država nije tako snažno napravila transfer znanstvenih postignuća u gospodarstvo, što je bilo ključno u snažnom pozicioniranju izraelskog gospodarstva na globalnom tržištu. Stoga ovaj posjet i započeta suradnja Sveučilišta u Splitu s izraelskim vodećim centrima za transfer tehnologija poput Weizmann Institute of Science, Technion Institute of Technology i Peres Center for Peace and Inovation predstavlja novi iskorak hrvatskih institucija ka izvrsnosti i međunarodnoj prepoznatljivosti te istodobno Hrvatskoj donosi model suradnje koji će imati značajan učinak na razvoj gospodarstva. U konačnici svi veliki procesi, posebice oni vezani uz inovativnost i razvoj gospodarstva u Izraelu, inicirani su s njihovih ključnih sveučilišta i znanstvenih institucija i ne dvojim da bi i Hrvatska trebala slijediti taj model – zaključio je prof. Primorac.ž
Sveučilište u Splitu povezivanjem s izraelskim Technionom nastavlja svoj cilj, da učeći od
najboljih ostvari svoju misiju i viziju te tako postane prepoznatljivo europsko sveučilište i
lider u prijenosu znanja i rezultata istraživanja u gospodarstvu regije kao temelja bržeg
razvoja gospodarstva, pametnih specijalizacija te ekološki prihvatljivog i održivog razvoja
hrvatskog društva. Sveučilište se dosad već strateški povezalo s američkim Penn State University i Sveučilištem u Coburgu te uspostavilo institucionalnu suradnju s francuskim sveučilištem Aix Marseille i Sveučilištem u Mariboru.