Poljički kraj lijep je u svako doba godine, a osobito u jesensko, kada priroda poprimi tople tonove otpadajućeg lišća.
U novom nastavku rubrike "Moja Dalmacija" vodimo vas u Gornja Poljica, točnije na krajnji zapadni dio nekoć slavne Poljičke Republike sa sjeverne strane Mosora.
U prvom dijelu našeg foto izleta posjetili smo jezero Prančevići na Cetini. Kanjon Cetine i priroda jednostavno oduševljavaju ljepotom. Refleksije stabala i litica na površini mirne vode nezaobilazan su foto motiv...
Još malo dalje prema zapadu dolazimo do krajnje zapadne točke Poljica. Tu se nalazi povijesni lokalitet i ostaci utvrde Nutjak. Zaštićeni je ovo kulturni objekt kojemu smo posvetili najveći dio fotoreportažu. U obilasku ovog kraja pomogao nam je Poljičanin Goran Mikas iz Vele Njive.
Goran inače svira u etno bendu Plet te taj način čuva tradicijsku pjesmaricu drevne Poljičke Republike usko vezanu i za hrvatsko bajoslovlje ili slavensku mitologiju. Bavljenje glazbom i tradicijom dovelo ga je do suradnje s udrugama s područja Poljica kao i vokalno-scenskom skupinom Poljičke vile. Goran je za čitatelje našeg portala odsvirao nekoliko tradicionalnih melodija poljičkog kraja na gajdama, a kako ovaj izvorni instrument zvuči u čarobnom okruženju utvrde Nutjak i kanjona Cetine, pogledajte u videu...
Utvrda Nutjak nalazi se 3 kilometra nizvodno od Trilja, na desnoj obali rijeke Cetine. Podignuta je na litici iznad rijeke, nedaleko od mjesta gdje Cetina napušta Sinjsko polje i nastavlja svoj vijugavi put kanjonom do ušća u Omišu.
Do utvrde se dolazi s ceste Trilj-Bisko, putem kojim se od zaseoka Živaljići oko 15 minuta pješači do ruba kanjona i tvrđave, ali se makadamom može doći i automobilom svega na nekoliko stotina metara od ovog zaštićenog lokaliteta.
Krajem XV. stoljeća poljički knez Žarko Dražojević inicirao je izgradnju utvrde kako bi ojačao sjevernu granicu Poljičke kneževine u obrani od Turaka. Žarko Dražojević iskazao se kao jedan od najistaknutijih hrvatskih velikaša u borbama s Osmanlijama. Poginuo je 1508. godine i pokopan je u splitskoj katedrali. Nutjak je osvojen oko 1513. godine kada je pala i obližnja utvrda Čačvina. Mirom u Srijemskim Karlovcima 1699. godine Nutjak je dodijeljen Veneciji, a suprotna obala Cetine i tvrđava Čačvina ostale su pod turskom upravom. Uskoro Nutjak gubi na strateškoj važnosti jer je na Gardunu podignuta manja mletačka utvrda, tzv. Guardia (lokalitet Stražbenica u blizini crkve sv.Petra), odakle se mogao nadzirati obližnji turski teritorij, kao i prijelaz preko rijeke Cetine u Trilju.
Utvrdom dominira velika kružna kula, dok se na terasama južno od kule nalaze ostaci zidova drugih objekata koji su bili u funkciji obrane i stanovanja.
Na istom lokalitetu pronađen je arheološki materijal iz ranijih razdoblja pa se može pretpostaviti da je kula Nutjak nastala na prapovijesnom lokalitetu.
Što smo snimili na ovom čarobnom lokalitetu, provjerite u priloženoj fotogaleriji.