Ukinuta je tada naplata upravne pristojbe pa tako biljezi više nisu bili potrebni da bismo izvadili dokumente poput vozačke dozvole, prometne isprave i putovnice, ali ni za domovnicu, rodni list, upis obrta u registar i još gomilu drugih stvari. Ipak, premda su djelomice otišli u ropotarnicu povijesti, i dandanas koriste se za niz dokumenata i ostat će, čini se, vječan podsjetnik na kunu.
Upravne pristojbe nisu jedine – kupnjom državnih biljega također se plaćaju sudske i javnobilježničke pristojbe. S obzirom na to da je od 1. siječnja euro nova službena valuta u Hrvatskoj, T portal je provjerio s nadležnim tijelima hoće li se državni biljezi nastaviti koristiti u kunama ili će se izdavati u eurima.
Zakonom o upravnim pristojbama propisano je da se upravne pristojbe u iznosu do 13,27 eura mogu platiti u državnim biljezima. Izmjene navedenog zakona nisu predviđene Planom zakonodavnih aktivnosti Vlade Republike Hrvatske za 2023. godinu', kažu iz Ministarstva financija za T-portal odakle navode da je Pravilnikom o izdavanju, raspačavanju, povlačenju iz upotrebe i zamjeni državnih biljega propisano da se državni biljezi izdaju u apoenima od 0,66, 1,33, 2,65 i 6,64 eura.
'Međutim državni biljezi u apoenima od 5, 10, 20 i 50 kuna, izdani na temelju Pravilnika o izdavanju, raspačavanju, povlačenju iz upotrebe i zamjeni državnih biljega, objavljenog u Narodnim novinama 2017. godine, mogu se upotrebljavati kao državni biljezi do njihova iskorištenja, uz primjenu fiksnog tečaja konverzije i sukladno pravilima za preračunavanje i zaokruživanje te sukladno zakonu koji uređuje uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj', poručuju im iz Ministarstva financija.