Svaki slučaj požara u stambenim zgradama je priča za sebe jer vatrogasci imaju raznih situacija od onih u kojima je potrebno evakuirati cijelu zgradu do momenata kada stanare upozoravaju da ne napuštaju svoje stanove.
Voditelj odjeljenja Joško Šustić otkriva da kada dođu na požarište u stambenoj zgradi imaju ljude kojima je zadatak ići od stana do stana, kucati ili zvoniti na vrata, te ljudima govoriti koje su odluke, odnosno hoće li biti evakuacija ili trebaju ostati u stanovima.
- U 90 posto slučajeva prilikom požara visokih zgrada primjerice ako gori treći kat najgore od svega što građani mogu napraviti je izaći iz stana i protrčati do izlaza jer će se osobi u sekundi zbog velike koncentracije dima zamantati i past će, te se ugušiti. Najbitnije je da stanari iznad stana koji gori ostanu u stanu, ne paničare, otvore prozore i na dno ulaznih vrata stave mokri ručnik da ne ulazi dim. Tu su sigurni, upozorava voditelj grupe Javne vatrogasne postrojbe Grada Splita Marko Ivanišević.
A primjer za to je požar koji je prije koji mjesec bio u neboderu u Sukoišanskoj ulici gdje su pojedini stanari u panici izlazili iz stanova, pa su im vatrogasci radi zaštite morali stavljati posebnu opremu za disanje kako se ne bi ugušili dok su prolazili kroz zadimljeni portun. Može se dogoditi i da vatrogasci u nekim slučajevima, kada se digne veliki dim na vrh zgrade i temperature dosegnu visoke brojke, nemaju pristup tom području.
Hidranti i vatrogasni aparati po stambenim zgradama su u dobrom i održavanom stanju jer sve zgrade imaju ili hidrantsku mrežu ili vatrogasne aparate koji su atestirani. Suprotno mišljenju građana vatrogasci dolaskom na teren uvijek koriste isključivo svoju vatrogasnu opremu s kojom dođu na teren. Imaju svoju taktiku i vjeruju sami sebi. Ne koriste opreme stambenih zgrada jer nikada ne znaju što ih tamo čeka i je li zgrada održavana u tom smislu.
- Bilo bi dobro kada bi predstavnici stambenih zgrada barem jednom u par godina stanarima pokazali kako se vatrogasni aparat upotrebljava, odnosno na koji način se spaja na hidrant. Sve ono što se nalazi u stambenim zgradama za gašenje je isključivo i jedino upotrebljivo za početni požar. Koliko vatrogasni aparat u zgradi može biti dobar dokazao je susjed u zgradi u kojoj živim koji je njime našoj susjedi ugasio požar u kuhinji, priča nam Marko Ivanišević.
Iako im se puno puta zna dogoditi da određenoj zgradi u plamenu ne mogu ili teško mogu pristupiti zbog brojnih parkiranih vozila vatrogasci imaju rješenja i za takve situacije kada, kaže nam voditelj odjeljenja Joško Šustić, koriste svoje alate. U tom slučaju konkretno koriste napravu "rooll car" pomoću kojega uspiju pomaknuti vozilo kako bi mogli priči mjestu koje gori. Puno je vatrogascima pomoglo i u označavanje vatrogasnih prolaza na gradskim ulicama i pristupima stambenim zgradama.
Odjel preventive JVP Splita na primjedbe o uskim ili nepristupačnim prolazima u suradnji s komunalnim odjelom označava vatrogasne prilaze i operativne površine za rada vatrogasnih vozila. Provodi se stalno po svim dijelovima grada, a u suradnji s komunalnim redarima koji kažnjavaju svako parkiranje na tom mjestu broj prekršitelja se značajno smanjio.
RANIJI ČLANCI O VATRENIM MOMCIMA...