Kada građani pozovu 193 zbog požara raspored odlazaka na teren određuje Vatrogasno-Operativni Centar koji odlučuje koja će vatrogasna formacija izaći na mjesto intervencije. Osim Javne vatrogasne postrojbe Grada Splita na području grada djeluju i tri Dobrovoljna vatrogasna društva i to DVD Split, Žrnovnica i Slatine.
- Naša suradnja sa dobrovoljnim vatrogascima je iznimno dobra i svi smo posvećeni istom cilju, a to je zaštita i pomoć našim sugrađanima. I oni rade puno i stvarno smo dobro uigrani na raznim intervencijama. Drago nam je raditi zajedno, poručuju vatrogasci.
Osim paleži na otvorenom i u zatvorenom prostoru vatrogasci dosta vremena troše i na gašenju zapaljenih vozila. I te su im intervencije bile česte, pa se zna dogoditi da ne prođe niti mjesec dana, a da ne dobiju barem jedan poziv za takvu intervenciju. Od onih noćnih kada gore vozila parkirana na parkiralištima do onih koja su planula na brzoj cesti. Posebno ljeti kada "uskuha" motor.
Još i sada se sjećaju perioda kada su vrlo često gasili požare na parkiranim vozilima koja su, kasnije je pokazao policijski očevid, mahom bili podmetnuti.
Osim što vatrogasci gase brojne požare i odrađuju mnoge tehničke intervencije oni dolaskom u smjenu, koja traje 12 sati, odmah ujutro odrade pregled vozila, potom imaju vježbu, kratko nešto pojedu, pa naprave i drugu vježbu, a zatim ako imaju neku tehničku intervenciju odrade je. Tu nije kraj jer imaju odraditi rad na visini, zatim imaju kratak odmor i pri kraju smjene popodne odrađuju treću vježbu. Moraju toliko vježbati kako bi bili u fizičkoj formi, ali i mentalno spremni, jer su profesionalci.
- Vatrogasac pet punih godina samo uči i prati starije kolege kako bi jednom mogao samostalno raditi, upozorava Joško Šustić.
U postrojbi trenutno nemaju žena, iako ih u DVD- u Split ima. Prilikom odabira vatrogasaca za prijam u službu propisano je pravilnikom koja fizičke spreme se očekuju od žena, a koje od muškaraca, odnosno zna se točno norma da bi zadovoljila na testu.
Voditelj odjeljenja u Javnoj vatrogasnoj postrojbi Grada Splita Joško Šustić i voditelj grupe Marko Ivanišević su se prisjetili velikog požara nebodera u Papandopulovoj ulici iz 2019. godine. Na šestom je katu gorio stan u kojem je bilo masu otpada kojeg je skupljao i kući donosio vlasnik stana.
To je izgledalo kao da gori skladište u stanu. Vatrogasci su požarište morali puno natopiti vodom da bi suzbili daljnje širenje vatre. Srećom na kraju su uspjeli spasiti ostale stanove. Kažu nam da su svega doživjeli u svojoj praksi, ali neke od tih intervencija nisu za javnost jer bi se netko u njima mogao prepoznati.
- Jedne godine su nas zvali liječnici s Hitne medicinske pomoći da dođemo što prije u bolnicu, a kada smo stigli odjenuli su nam zaštitna odijela, ušli smo u operacijsku salu gdje je ležao maloljetni stranac koji je u trbuhu imao zabodene osti. Bile su tako tvrdo kaljene da nije bilo jednostavno s njima raditi. Na kraju smo ih morali kidati da bi odradili svoj posao i da bi liječnici mogli prionuti operaciji, izjavio je Joško Šustić.
Upozoravaju i na litijske baterije kao na opasnost novog doba jer ih je teško i gotovo nemoguće ugasiti. Još je svježe sjećanje kada se prije nekoliko godina na Rivi pred ulazom u podrume zapalio e romobil kojega su vatrogasci gasili satima. Taman kada bi ugasili plamen i odahnuli vatra bi se ponovno sama od sebe aktivirala.
Vatrogasci kažu da Split srećom još nema tako puno e vozila, skutera i romobila, pa i nemaju previše intervencija. No nema straha za takve požare jer se oni i za to osposobljavaju. Prije godinu dana su u sklopu svoje stanice tijekom vježbe zapalili pet e vozila koje su uspješno ugasili. Edukacije takvog tipa gašenja požara su im stalne. Nedavno ih je par bilo u Njemačkoj na edukaciji za e vozila i teške prometne nesreće u kojima se trebaju iz vozila izvlačiti ozlijeđene osobe.
- Točno je da je gašenje litijskih baterija koje se nalaze u se vozilima, skuterima i romobilima teško gasiti, ali postoje rješenja i za to. Unatoč tome da su nam takvi požari rijetki vatrogasci i to moraju znati profesionalno ugasiti, kaže Joško Šustić.
Liječnici splitske bolnice vrlo često vatrogasce zove i za vađenje udica iz prstiju ili ostalih dijelova tijela građana. Luka Žunić se tako prisjetio dječaka koji je sjedeći s majkom na autobusnoj stanici prste gurnuo u male krugove od metalne klupe sve dok mu nije jedan prst tamo ostao zaglavljen.
Vatrogasci su morali cijelu klupu podići da bi dječak na kraju s komadom klupe bio primljen u bolnicu, a često pomažu i djeci koja guraju glavu kroz rešetke ograde sve dok je u jednom momentu više ne mogu izvaditi. Dolaze im i ljudi koje je zahvatila freza. Vadili su oni strankinjama iphone iz šahte na Rivi, ali i domaćima ključeve koji su im tamo upali.
Vatrogasac Antonio Dragušica prisnažuje da vrlo često znaju otvarati automobile u kojima su zaključana djeca ili psi. Kaže da u momentu kada vide dijete u automobilu koje daje slabe znakove života ne gledaju na štetu već posebnim alatima razvaljuju staklo kako bi ga čim prije izvukli. Prošle godine su imali nekoliko takvih intervencija. Srećom kada građani kada vide dijete samo u automobilu brzo reagiraju, pa u 99 posto slučajeva sve završi dobro.
Kada imaju požare koji traju danima priznaju da ni ne mogu spavati sve dok taj požar ne lokaliziraju i ne ugase u potpunosti. Znaju na terenu biti po 24 sata, a odmaraju 12 sati nakon čega ih hvata noćna smjena. Uvijek imaju kolege koje ih zamijene na terenu, ali su i uvijek spremni uskočiti kada god zatreba.
- Mi smo tu za građane. Vatrogastvo je humanitarni poziv, poručuju svi u glas.
RANIJI ČLANCI O VATRENIM MOMCIMA...