Oko 60 pripadnika interventne policije, vatrogasaca, civilne zaštite, HGSS-a i Hitne pomoći angažirano je u potrazi za djevojčicom koju je majka bacila u rijeku Savu u srijedu u kasnim poslijepodnevnim satima.
Siniša Jembrih, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Grada Zagreba, ukratko je za Jutarnji list opisao kako izgledaju potrage za osobama koje iz raznih razloga završe u rijeci.
"Godišnje imamo više desetaka akcija spašavanja ljudi iz rijeke Save, tako da se može kazati da imamo iskustva u takvima akcijama spašavanja i potraga. Imamo uspješnih akcija spašavanja, a to je najčešće u slučajevima kada osoba slučajno padne u vodu", ističe Jembrih.
U pravilu su takve operacije podijeljene u dvije faze - operaciju spašavanja i operaciju traganja. U fazi spašavanja potraga je za živom osobom, a tijekom potrage naglasak je na traženju tijela. Tehnički se te dvije faze ne razlikuju. Odluku kada se prelazi iz jedne u drugu fazu u pravilu donosi policija na terenu na temelju vremenskih uvjeta, mjestu pada, osobi koja je pala u vodu, razlozima pada u vodu i ostalim parametrima. Jembrih ističe da je u ovom slučaju odluka o prelasku iz faze spašavanja u fazu potrage donesena u srijedu navečer oko 22 sata.
Operacija spašavanja kreće od lokacije najbliže onoj gdje je osoba pala u vodu te se postupno širi
Prema njegovim riječima, nakon dojave da se osoba nalazi u rijeci odmah angažiraju sve interventne službe, od vatrogasaca i policije, preko HGSS-a i civilne zaštite, do Hitne pomoći. Operacija spašavanja kreće od lokacije najbliže onoj gdje je osoba pala u vodu te se postupno širi. U pravilu se angažiraju čamci i jet-skijevi koji su vrlo brzi i okretni u kretanju po vodi.
Jembrih naglašava da su operacije spašavanja na rijekama izuzetno zahtjevne s obzirom na njihovu brzinu protočnosti te činjenicu da je vidljivost ispod površine u pravilu ravna nuli. Osim toga, tu nije riječ o ograničenom području kao u slučaju, primjerice, jezera. Jembrih tako ističe da bi u odnosu na Savu potraga u jezeru Jarun bila ipak lakša.
Upravo zbog toga je u takvim operacijama angažman ronilaca i tehnike u najvećem broju slučaju neisplativ. Ipak, u slučajevima kada se i donese odluka o njihovu angažmanu, prvo se u vodu spuštaju sonari za podvodno pretraživanje. Kada operater na ekranu utvrdi neki sumnjiv oblik ili predmet, tada se na tu lokaciju spuštaju ronioci. Nadalje, u ovim se potragama obavezno angažiraju dronovi s termokamerama.
U isto vrijeme dok traje operacija na vodi pretražuje se obalni pojas kako bi se utvrdilo da osobu voda nije bacila prema obali. U ovom slučaju obalu uz rijeku pretražuju pripadnici DVD-a.