Sve do 22 sata možete postati na jedan dan istraživač na 34 štanda na Prokurativama i Marmontovoj u organizaciji Sveučilišta u Splita u sklopu projekta Blue-connect, punog naziva "Reconnect science with the blue society". Europska noć istraživača večeras se istodobno održava u 25 europskih zemalja, uključujući i Hrvatsku.
Sve aktivnosti su besplatne, otvorene za sve uzraste, a radi se o interaktivnim pokusima, radionice npr. na temu forenzike, ekstrahiranje DNA, saznati kako forenzičari pomažu divljim životinjama, kako virtualnost mijenja stvarnost gradova, koji su uzroci i posljedice zagrijavanja Jadrana i što bi bilo kad mora ne bi bilo. Na štandovima možete zaviriti ispod površine mora, vidjeti razliku između zaražene i zdrave vinove loze, naučiti razlikovati uzgojenu komarču od one "divlje", doživjeti kako se uzimaju otisci prstiju i uz to razgovarati sa znanstvenicima.
Ovaj zanimljiv događaj, organizatore i posjetitelje pozdravili su dožupan Stipe Čogelja i Mario Negotić u ime Grada Splita te ravnateljica Instituta za oceanografiju i ribarstvo dr.sc. Živana Ninčević Gladan.
- Institut je prvi put službeni partner jednog ovakvog događanja na kojem možemo upoznati naše sugrađane s aktivnostima koje se provode na našem institutu. I zato bih vas sve pozvala da dođete do našeg štanda gdje možete saznati što je to plankton, kako može ublažiti klimatske promjene, koliko dugo žive školjkaši i što jedu ribe i mnogo toga - rekla je Ninčević Gladan i pozvala u prostore Francuske alijanse na predavanje znanstvenice Melite Peharde Ujević na temu ljušturice školjkaša "Dnevnici promjena u morskom okolišu".
Na Prokurativama je viđen i profesor Miroslav Radman s poznatog Mediteranskog instituta za istraživanje života. Ali i dječak od 5 i po godina kojeg su interesirale zubi zubaca i komarče. U Marmontovoj na štandu Sveučilišnog odjel za forenzične znanosti studentice Barbara Tomac i Andreja Vukadin druge godine uzimale otiske prstiju od znatiželjne djece.
- Djeca su zadovoljna. Sve im je ovo zanimljivo. Znaju se isti vraćati - rekla je Vukadin.
Na štandu do osnovnoškolci su pod mikroskopom uspoređivala zmijsku i ljudsku krv.
- I ako točno odgovore koja je razlika dobiju nagradu - kazala je njihova kolegica Nela Ivković.
Koordinatorica projekta Blue - connect Tonka Petričević iz Odjela za znanost i inovacije Sveučilišta u Splitu zadovolja je tijekom događanja mada je kišica malo odgodila njegov početak.
- Vidi se da ima dosta ljudi, djece, posjetitelja, posjećuju se štandovi, probavaju se pokusi - komentirala je Petričević dok je i sama obilazila štandove. Napomenula je da se više o samom događaju može pogledati na stranicama https://jaistrazujem.hr/
Blue-connect inače okuplja partnere iz pet glavnih obalnih gradova sredozemnog dijela Hrvatske, čija istraživanja uvelike karakteriziraju prirodni, biomedicinski, ekološki, društveni i gospodarski aspekti mora. Projekt provode koordinator Sveučilište u Splitu te partneri: Institut za oceanografiju i ribarstvo, Mediteranski institut za istraživanje mora, Institut za jadranske kulture i melioraciju krša, Sveučilište u Dubrovniku, Sveučilište u Zadru, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Sveučilište u Rijeci i STEPRI znanstveno-tehnologijski park Sveučilišta u Rijeci.