U tijeku je uređenje trim i brdsko-biciklističke staze na Marjanu i to u sklopu projekta "Marjan 2020-brdo prošlosti-oaza budućnosti".
Riječ je o radovima čija je ukupna vrijednost 719.398,50 kuna i koji su sufinancirani iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Izvođači radova su tvrtke NEIR d.o.o. i IMA projekt d.o.o.
Nakon što je posljednjih godina Marjan, zbog dugogodišnjeg neodržavanja šume, pokosila pošast mediteranskog pokornjaka, te nakon sanacije u kojoj je posječen ogroman broj stabala, Splićani su "alergični" na građevinski materijal u svojoj park šumi. Ipak, ovoga puta razloga za brigu nema jer se ne radi o ilegalnim aktivnostima nego o projektu koji će rezultirati modernim biciklističkim stazama, znatno uređenijim nego je to bio slučaj do sada.
U park-šumi Marjan postoje dvije vrste biciklističkih staza, jedne sa šljunčanim, druge s asfaltnim završnim slojem. Projektom je planirana reparacija brdskih puteva sa završnim šljunčanim slojem. Većinu staze je potrebno obnoviti te na mjestima izvršiti popravke svih slojeva i rubova prema projektnom troškovniku građevinsko-zanatskih radova.
Jedan od većih problema park-šume Marjan je nepostojanje adekvatne podjele svih ruta i puteva na šetačke, trkačke i biciklističke, pri čemu se događa da biciklisti voze najvećim dijelom po pješačkim i trkačkim stazama, ugrožavajući na taj način sigurnost ostalih posjetitelja, poglavito se to odnosi na brdske bicikliste i ekstremne bicikliste. Ovaj projekt će po prvi put jasno razlučiti sve navedeno te razviti prave biciklističke staze koje će činiti stvarni novi sadržaj park-šume Marjan jedinstvenog tipa, koji će služiti svim posjetiteljima i turistima željnim takvih sportskih i rekreacijskih sadržaja – dajući Marjanu jednu novu dimenziju, a pri tom osiguravajući sigurnost svih posjetitelja park-šume.
Postojeća trim staza se proteže paralelno sa sjevernim obalnim pojasom Marjana, za završni sloj ima šljunak, koji je potrebno većim dijelom obnoviti, a na pojedinim dijelovima staze treba izvršiti popravke svih slojeva i rubova. Duž staza su postavljeni pojedinačni elementi vježbališta u vidu drvenih trupaca. Ovi tipovi staza izuzetno su posjećeni unutar park-šume, međutim, iste su slabo održavane, imaju malo pratećih vježbaćih sadržaja i elemenata, te će se izvršiti reparacija postojećih sprava i nadopuna novima. Planira se i izvedba adekvatne signalizacije i označavanja staza, kao i sprava za vježbanje. Staze će biti značajno dodatno opremljene elementima vježbi sukladno kineziološkoj praksi određenih trkačkih dionica i razmaka te će predstavljati sadržaj koji je unaprijeđen i prilagođen svojim korisnicima na najbolji mogući način.
Ovo je samo jedna u nizu aktivnosti projekta sufinanciranog iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a čiji je cilj održivo korištenje prirodne baštine kako bi se doprinijelo održivom društveno-gospodarskom razvoju na lokalnoj i regionalnoj razini.