Genovksa ciklona djeluje na vrijeme u cijeloj zemlji. Dok na zapadu zemlje vladaju ranozimske temperature, a u Gorskom kotaru pada snijeg, dan na Jadranu obuljeežavaju jako do olujno jugo, obilna kiša, ali i znatno više temperature zraka u odnosu na unutrašnjost, osobito u Dalmaciji gdje temperature dosežu 17°C ponegdje na otocima.
Do 10 sati najviše kiše palo je na vrgoračkom području, 54 litre po kvadratnom metru.
U Splitu jugo ima udare do 103, a na Sv. Juri na Biokovu do 127 km/h.
Vrlo nizak tlak zraka na sjevernom Jadranu uvjetovao je ciklonalnu plimu, odnosno izraženo dizanje razine mora. Primjerice, prema mareografu u Lošinju, razina mora danas je za oko 80 centimetara viša od jučerašnje. More je poplavilo niže dijelove obale ponegdje u Istri i na Kvarneru.
Crometeo lovci na oluje najavljeno olujno jugo pošli su snimiti na poznatoj razdjelnici vjetrova na Jadranu, Punti Planki kraj Rogoznice. Ova točka obični predstavlja granicu bure i juga, dijeli Jadran na sjeverni i južni, a radi se o najisturenijem dijelu kopna prema otvorenom moru.
Ne čudi stoga da je upravo Punta Planka ili rt Ploča izrazito vjetrovita točka koja predstavlja pravi raj za ljubitelje visokih valova.
U blizini ovog rta i tamošnjeg svjetionika nalazi se povijesna crkvica Sv. Ivana podignuta 1324. godine u čast sv. Ivanu Trogirskom koji je na tom pogibeljnom mjestu, prema legendi, učinio čudo. Naime, prema zapisu don Giulia Paljetka, rogozničkog župnika, sv. Ivan je čudotvorno biskupskim odličjem, spasio brodolomce hodajući po površini mora. Sav teret i lađa bili su spašeni te su mornari nastavili svoj put prema Šibeniku koji je tada pripadao trogirskoj biskupiji.
"Više desetaka puta bio sam na ovoj lokaciji za vrijeme olujnog juga. No nikada do danas nisam doživio da morska pjena prelazi cijeli poluotok i da nismo sigurni niti iza zidina crkvice", kazao nam je chaser Sebastian Galić.
Dio atmosfere s lova na jugo i valove pogledajte u videu.