Dugo očekivana promjena vremena stigla je u veći dio Dalmacije u noći s nedjelje na ponedjeljak. Nevera je prvo zahvatila viški arhipelag, potom se preko istoka Hvara i Brača premjestila nad Šoltu, Kaštelanski zaljev i Split.
Iako nešto kasnije, neverini su potom zahvatilo i makarsko i dubrovačko područje, a iza ponoći olujni sustav zahvatio je Murter. Upravo je tamo do 1:30 u vrlo kratko vrijeme pala čak 51 litra kiše po metru kvadratnom, približno onoliko koliko prosječno padne u cijelom kolovozu! Usporedbe radi, u Dalmaciji u kolovozu prosječno padne od 37 litara u Hvaru do 67 litara u Kninu.
Do 1:30 na Dinaru su pale 43 litre po metru kvadratnom, a slijede Starigrad 37, Muć i Jasenice 32, Split Gripe i Split 3 31, Jezera i Razovac 30, Betina 28, Split Spinut, Vinalić i Benkovac 27, Korčula 26 itd.
Koliko su oborine bile neravnomjerno raspoređene svjedoči podatak da je u središnjim dijelovima Splita palo preko 30 mm, na krajnjem zapadu 19, Mejašima 12, Stobreču tek 6, a cijelo područje od Dugog Rata to Makarske tek litru. Naravno, ciklona će djelovati na vrijeme sljedeća 24 sata pa će ses ove količine znatno promijeniti.
U Splitu je spomenutih 30-ak litara po metru kvadratnom izazvalo bujice na mnogim gradskim prometnicama, ali i šetnicama. Pogledajte kako je izgledalo od "Cankareve" do Poljičke:
Splitski vatrogasci imali su pune ruke posla nakon nevremena:
"Imali smo intervencije pilanja i uklanjanja granja i stabala s javnih površina, a bilo je i dojava o poplavama iako takvih intervencija nije bilo.
U Rendićevoj 47 bila je intervencija pilanja stabla koje je palo na vozilo, u Ulici sedam Kaštela stablo je palo na prometnicu, u Mažuranićevom šetalištu također, u Zvonimirovoj stablo na prometnici. Sve intervencije odradio je DVD Split osim Mažuranićevog gdje je na teren izašao JVP Split", kazali su u ŽVOC-u za Dalmaciju Danas.
Spomenimo da su temperature zraka pala za 5 do 10 stupnjeva.