Legendarni Soko G-2 Galeb (N-60) ovaj vikend je poletio sa sinjskog Piketa. Prodoran zvuk 'proparao' je nebo iznad Sinja, a brojni zaljubljenici u zrakoplove ovaj prizor su snimili. Možemo reći da ovo jedinstven trenutak, a snimljen je i od strane splitskih fotografa, Gorana Leša i Eddyja Meštrovića. Soko G-2 Galeb (N-60) jedan je od rijetkih primjeraka Galeba koji je još uvijek u letnom stanju.
Naime, Soko G-2 Galeb (N-60) dvosjedni školsko-borbeni zrakoplov jugoslavenske proizvodnje razvijen tijekom 1960-ih. Bio je prvi mlažnjak iz republika bivše SFRJ koji je ušao u serijsku proizvodnju.
Kada je izišao iz službe u Jugoslavenskom zrakoplovstvu, prodan je privatnom vlasniku u SAD, nakon čega je promijenio nekoliko ruku, završio u Sloveniji i na kraju u Sinju.
Razvoj Galeba započinje 1957. u Vazduhoplovnom tehničkom institutu izradom dva prototipa, Galeba-1 (tri gumena spremnika goriva unutar trupa) i Galeba-2 (dva spremnika u trupu + tip tankovi). Potonji će postati osnova za daljnju serijsku proizvodnju.
Inače, ovo je jedini Galeb trenutno u hrvatskom zrakoplovnom registru. Galeb je postao dosta zloglasan zbog srpske agresije na Hrvatsku gdje je jednosjedna jurišna verzija, pod imenom Soko J-21 Jastreb sudjelovao napadnim akcijama protiv hrvatske vojske.
Manje poznato je i to da je jedan Galeb u akciji Oluja zarobljen na aerodromu Udbina, te je na jedan kraći period formalno uvršten u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva.
Najveća visina leta bila je devet kilometara
Prvi probni let obavio je 3. srpnja 1961., serijska proizvodnja započela je 1963. u tvornici Soko, Mostar te je prvi primjerak u operativnu uporabu ušao 30. srpnja 1965. Razvoj poboljšanog Galeba namijenjenog izvozu započeo je u studenom 1969. Ugrađen je snažniji motor, povećan je kapacitet goriva te je unaprijeđen kokpit. Jedini ovakav izrađen zrakoplov dobio je oznaku G-3 te je korišten za razna testiranja u "Vazduhoplovnom opitnom centru".
Vrijedi napomenuti da je G-2 imao ravna krila sa spremnicima goriva na vrhovima, što je bilo dosta popularno rješenje u pedesetim i šezdesetima godinama 20. stoljeća. Imao je sjedala za katapultiranje i nekoliko podvjesnih točaka za lake bombe i rakete. Zrakoplov je bio vrlo jednostavan za letenje te je bio lagan za održavanje. Postigao je nekoliko prodajnih uspjeha, prvenstveno u Libiji (manje u Zambiji), no najvažniji kupac je bilo Jugoslavensko ratno zrakoplovstvo.
Nadodajmo na kraju da je najveća visina leta bila devet kilometara jer kabina nije bila pod tlakom, što bi povećalo cijenu za 15%. Jedan od ciljeva koje je Galeb trebao ispuniti je bilo i lako borbeno djelovanje s travnatih uzletišta.
Proizvodnja G-2 Galeba završava 1985. godine.