Jarebica je divlja ptica koja se može naći u otvorenim poljoprivrednim i šumskim predjelima u ovom dijelu Europe. Naš čitatelj snimio je zanimljive prizore u široj u okolici Splita kada je vidio jarebicu koja je svoje mlade ptiće brižno pazila dok su prolazili uz cestu.
Čitatelj, koji se nalazio u automobilu, promatrao je kako ova divna divlja ptica pažljivo i nježno provodi svoju mladu obitelj uz asfaltiranu cestu. Jarebice su poznate po svojoj sposobnosti prilagodbe na život na otvorenim poljoprivrednim područjima, ali su suočene su s mnogim prijetnjama koje su rezultirale velikim padom njihove brojnosti širom Europe, pa tako i u Hrvatskoj.
Jarebica se tako našla na listi ugroženih vrsta ptica. Naš čitatelj upravo zbog toga nije odao točnu lokaciju na kojoj je nastao video, kako bi jarebice zaštitio od onih koji bi ove divlje ptice rado vidjeli na svome pijatu.
Jarebica kamenjarka (Alectoris graeca) stalno je na oprezu dok se provlači krškim kamenjarom i travom. Ova atraktivna ptica iz skupine poljskih kokoški često je na nišanu lovaca.
Tijelo joj je okruglasto, mase do 600 g. Leđa su joj svijetlosmeđa, prsa siva, a trbuh je žućkast s nepravilnim crnim šarama. Vrhovi su krila tamni, a podrepna su pera crvenkasta. Vrat joj je bijel i odijeljen od ostatka tijela debelom crnom crtom. Crveni je kljun gotovo svinut kao u grabljivice, a jake su noge crvene.
Ova jarebica voli otvorene prostore kamenjara, ispresijecane grmljem i drvećem. Dolazi i na pašnjacima te makiji. Jede izdanke biljaka, sjemenke, bobice, ali i kukce, ponajviše ljeti. Kao i druge kokoške, uglavnom korača na tlu, skrivajući se najčešće u vegetaciji. Zatreba li, može potrčati, ali i bučno i brzo preletjeti kratke udaljenosti. Pari se potkraj ožujka, pa u travnju ženka snese do 16 jaja na kojima sjedi do 24 dana. Gnijezdo je neugledno, skriveno i s dobrim pogledom na okolicu i moguće neželjene goste. Pri opasnosti, nastojat će udaljiti grabežljivca od gnijezda.
Nalazimo je u Hrvatskom primorju i cijeloj Dalmaciji, na obali, otocima i u zaleđu. Dolazi od razine mora do planinskih predjela. Lovna je sezona za ovu pticu otvorena od 1. studenog do 15. siječnja. U nas još srećemo jarebicu čukar koju su unijeli lovci, ali nije autohtona vrsta, uglavnom na dalmatinskom priobalju i otocima.
Izvor: Priroda Hrvatske