Poznati senjski fotograf Lucijan Španić redovito oduševljava svojim fotografijama, a na Dalmaciji Danas povremeno smo objavljivali njegove radove vezane uz vrijeme i nevrijeme Podvelebitskog primorja, otoka i Like.
Nedavno je doživio neobičnu situaciju kada je krenuo u podvodni ribolov.
"Krenuo sam roniti, a onda sam između otoka Prvića i Golog otoka ugledao uginulu srnu kako pluta morem. Nemalo sam se iznenadio prizoru jer to svakako nisam očekivao vidjeti na moru.
Kada sam se raspitao, oni upućeniji kazali su mi da jelen vrste aksis i da je vjerojatno plutao od Raba", kazao je Španić za Dalmaciji Danas.
POGLEDAJ VIDEO
Je li plutajuća srna nesretni slučaj ili rezultat tendencije da se ova vrsta istrijebi iz Hrvatske, teško je reći. Najveći dio populacije ove vrste kod nas nastanjuje područje Brijuna, a proširio se i na otoke Cres, Plavnik, Lošinj i Rab. Još prije dvije godine, Ministarstvo poljoprivrede i Ministarstvo gospodarstva i regionalnog razvoja objavili su da je jelen aksis uvršten na popis invazivnih vrsta Europske unije te da ga je potrebno ukloniti iz prirode.
Europska komisija ažurirala je popis invazivnih vrsta, poznat kao "crna lista". Na tom popisu u Hrvatskoj su trenutno evidentirane četiri vrste: jelen aksis (Axis axis), slatkovodna riba crni somić (Ameiurus melas), gambuzija (Gambusia holbrooki) i biljka vodena salata (Pistia stratiotes).
Jelen aksis autohtona je vrsta s područja Šri Lanke, Nepala, Bangladeša i većeg dijela Indije. Na Brijune je prvi put doveden 1911. godine, kada ga je iz Njemačke unio lovac i trgovac životinjama Carl Hagenbeck. Zahvaljujući povoljnoj klimi, aksis se na Brijunima uspješno prilagodio i opstao sve do danas. U Nacionalnom parku Brijuni, ova se vrsta kreće u krdima od 10 do 30 jedinki.