Veterani Hrvatske ratne mornarice obilježavaju danas dan razbijanja pomorske blokade Splita, hrvatske obale i otoka koju je napravila Jugoslavenska ratna mornarica prije 33 godine svrstavši se otvoreno na stranu agresora, zagovaratelja Velike Srbije.
S raketne topovnjače “Vukovar” župan Blaženko Boban spustio je u more Kaštelanskog zaljev vijenac u čast poginulim u toj operaciji. Na ratnom brodu HRM-a osim veterana, mahom prvih diverzanata bio je i zapovjednik HRM-a komodor Damir Dojkić koji je predao plaketu Mili Čatlaku osnivaču prvog pomorskog diverzantskog odreda koji je napustio je Hrvatsku vojsku, odnosno Hrvatsku ratnu mornaricu s činom kapetana fregate. 63-godišnji Mile sin je Ante Čatlaka zapovjednika 114. brigade HV-a, prve oformljene pričuvne brigade Hrvatske vojske.
- Iznenađen sam i jako mi je drago. Damira znam jedno 36, 37 godina. On mi je bio zamjenik zapovjednika na torpednom brodu, 1991. osnovao sam prvi odred pomorskih diverzanata. Odradili smo dosta akcija, potopili smo i oštetili nekoliko njihovih brodova i Damir je bio član naše postrojbe. Danas je zapovjednik HRM-a. Još jednom se zahvaljujem i želim uspjeh njemu i Hrvatskoj ratnoj mornarici, da nastavi tamo gdje smo mi počeli 1991. godine - kazao je Čatlak.
Bila je to prilika za razgovor s Joškom Elezom, predsjednikom Udruge veterana HRM-a.
- Ne bih znao koliko je ljudi poginulo jer statistike variraju. Imate poginulih ne samo mornara nego i pripadnika postrojbe koje nisu bile čisto mornaričke ali su poginuli na terenu koji je pokrivala mornarica i obrnuto. Recimo dosta. Da je jedan dosta je.
Govoreći o tim ratnim danima na moru kazao je da akcija deblokiranja nije nešto što se dogodilo u jednom danu.
- Kuvalo je kao lonac. Danima i tjednima prije se svašta događalo i onda je došao taj odlučujući dan bitke koja opet nije bila samo na jednom mjestu jer su se oni povlačili prema jugu i putem su imali direktni dodir s našima koji su tukli po njima. Pretvorilo se to u jednu, ajmo reć, izduženu bitku.
Jugoslavenska ratna mornarica izgubila je 11 brodova.
- To ne znači da su svi potopljeni. Oni koji su oštećeni su u biti postale kade. Dva aviona su srušena iznad Brača. Oni su držali skoro cijeli Jadran, sve bitnije luke i to po intervalima. Tu je uništena, razbijena i ostatak je pobjegao na Vis i Lastovo gdje su se zadržali do svibnja 1992. godine odakle su otišli u Crnu Goru jer podrške, logistike više nisu imali. Ostanak na vanjskim otocima bio im je besmislen.