Do kraja idućeg tjedna očekuje se Skupština Vodovoda i kanalizacije d.o.o. i prijedlog Grada Splita o poništenju odluke od ožujka 2022. odkad je Tomislav Šuta vršitelj dužnosti direktora. Zamjenio bi ga njegov zamjenik Tomislav Prljević (HDZ) i zato mu ne treba takozvana dvostruka većina, tvrdi se iz Banovine.
Naime, Grad Split ne može samostalno donositi odluke o odabiru direktora, mada ima većinu, već ih treba usaglašavati i s drugim vlasnicima, gradovima i općinama Kaštela, Solin, Trogir, Lećevica, Klis, Dugopolje, Marina, Muć, Podstrana, Seget, Šolta i Prgomet.
"Postojeći Društveni ugovor Društva, a koji je sklopljen u zadnjoj godini mandata gradonačelnika Krstulovića Opare, onemogućava izbor direktora tvrtke prema kriterijima stručnosti, te stavlja u povlašteni položaj postojećeg, politički izabranog direktora, što se izravno kosi s našim upravljačkim načelima i praksom u ostalim tvrtkama istog tipa u Hrvatskoj, kao i tvrtkama u vlasništvu Grada", izjavio je splitski dogradonačelnik Antonio Kuzmanić.
Moć malih općina
Da će poći nešto krivo u odnosu Grad Split - uprava ViK-a bilo je sigurno kad se Tomislav Šuta kandidirao prošle godine za zamjenika Zoranu Đogaša koji se nudio kao nezavisni kandidat za gradonačelnka s podrškom HDZ-a. Šlag je bio Šutin izbor za predsjednika splitskog Gradskog odbora HDZ-a.
Šef opozicije i još uvijek direktor ViK-a nije novinarima želio komentirati najavu svoje smjene ispred premijera Andreja Plenkovića osim što je dodao kako očekuje od Skupštine da se drži slova zakona, nove vladine uredbe i intencije da i male općine imaju moć odlučivanja. A te male općine u Dalmaciji uglavnom drži HDZ.
Što pak konkretno gradska uprava iz Banovine zamjera direktoru Vodovoda i nije baš jasno iskomunicirano, a po svemu sudeći o tome se neće raspravljati ovaj mjesec na Gradskom vijeću jer najave takve sjednice nema.
Anketa: Politički obračun ili loš izbor
Za Zorana Đogaša, potpredsjednika Gradskog vijeća, radi se o očitom političkom obračunu.
- Razotkrivanje njihovog ponašanja s političkim neistomišljenicima sad se očituje i s Tomislavom Šutom kojega nemušto, ali bjesomučno žele smijeniti s položaja za koji je potpuno kompetentan i s mjesta na kojemu je pokazao zavidne rezultate i sposobnost upravljanja velikim sustavom i ogromnim europskim sredstvima. A tek tzv. javni natječaji na kojima se danima unaprijed, još prije započete procedure izbora, od brojnih prijavljenih kandidata zna tko će biti izabran. Naši, naravno. Njihovi moraju otići. Bez ikakvih skrupula. Dakle, gori su od svih koji su im bili glavne mete napada. A svi su im bili mete, ne samo HDZ. Prisjetite se - komentirao nam je nezavisni Đogaš, viđen u Hrvatskom domu na obilježavanju 33. obljetnice osnutka splitskog HDZ-a.
Igor Stanišić (HGS) se u potpunosti slaže s Đogašem.
- Gradonačelnik Puljak smjenjuje gosp. Šutu zato što može, a ne zato što je to potrebno. Pa do samo prije nekoliko mjeseci ga je hvalio kao uspješnog direktora. Navodno na njegovo mjesto želi postaviti svog vjernog stranačkog druga gosp. Nenada Uvodića kojemu je i do sada osiguravao nepotrebnu apanažu od 25.000 kn mjesečno na nepotrebnom radnom mjestu. Njegovo pravo je smjenjivati, a moje pravo je kazati da radi isto ono što su radili njegovi prethodnici i protiv čega se navodno zalagao. U stvari poželio bih mu dobrodošlicu; dobro došli u močvaru gradonačelniče - poručio je Stanišić.
Koalicijski partner gradonačelnikovog Centra Davor Matijević (SDP) smatra da se Šuta nije dokazao kao dobar izbor za direktora ViK-a.
- U sjeni prepucavanja Centra i HDZ-a tko će ovladat Vodovodom prošla je nezamijećeno vijest da napokon ne moramo prokuhavati vodu prije konzumiranja. Čestitke svima koji slave! Nažalost, u 2023.godini mi i dalje ne možemo konzumirati vodu nakon što 2 dana pada kiša, Vodovod ima čak 56% gubitaka vode u mreži, splitska aglomeracija debelo kasni, a mi čitamo priopćenja i prepucavanja.
Za mene se g.Šuta nije dokazao na ovoj poziciji te je bio loš izbor i prošle godine kad ga je gradonačelnik javno hvalio, a njegov zamjenik javno pozivao da se kandidira na natječaju za direktora. Očekujem da se ova priča napokon zaključi, a Vodovod dobije novog direktora koji će Splićanima osigurati čistu vodu u svakom trenutku. To je minimum koji zaslužujemo - ustvrdio je Matijević.
Druga potencijalna ruka za gradonačelnika Puljka, Josip Markotić (MOST) nije želio komentirati najavu Šutine smjene. Uspije li Banovina u svojoj namjeri, raspisat će se novi natječaj za direktora Vodovoda, a Tomislav šuta lako bi mogao postati novi gradski vijećnik umjesto Tomislava Prljevića.
Direktor Vodovoda i kanalizaciije Tomislav Šuta: Pročistač za Jadro spreman
Kao i u svemu, zalažem se da se u izboru direktora Vodovoda i kanalizacije Split poštuju propisane procedure i da sve bude po zakonu.
U posljednje četiri godine, nakon 70 godina nečinjenja i nebrige, započeli smo rješavati probleme naših građana među kojima su zamućenja vode u vrijeme velikih kiša i gubici u sustavu vodoopskrbe.
Što se tiče izgradnje Uređaja za kondicioniranje vode za ljudsku potrošnju s izvorišta rijeke Jadro, odnosno pročistača kao velikog infrastrukturnog projekta ukupne investicijske vrijednosti 17,7 milijuna eura koji se financira iz domaćih izvora, tvrdim da je pripremljeno financiranje i sva, inače vrlo opsežna dokumentacija za njegovu gradnju. Taj projekt, koji ide svojim tokom, riješit će dugogodišnji problem zamućenja pitke vode na širem splitskom području do kojeg dolazi uslijed većih kiša.
Isto tako, u tijeku je realizacija projekata aglomeracija Split-Solin i Kaštela-Trogir, ukupne investicijske vrijednosti više od 411 milijuna eura od kojih se dio sufinancira europskim sredstvima. Njihovom provedbom riješit će se brojni problemi građana u smislu odvodnje i vodoopskrbe jer se, primjerice, gradi čak 100 kilometara novih vodoopskrbnih cijevi. Šire splitsko područje će po okončanju tih projekata, dosegnuti europske brojke pokrivenosti pitkom vodom i odvodnjom. Oba projekta se odvijaju planiranom dinamikom i bez zastoja ili kašnjenja.
Jedan od ciljeva projekta aglomeracija je i smanjenje gubitaka u vodoopskrbnoj mreži. S tim ciljem, planirana je i provodi se zamjena više desetaka tisuća postojećih vodomjera novima, radi se na izradi hidrauličkog modela vodoopskrbnog sustava, kao i na automatizaciji i racionalizaciji zahvaćanja vode na izvorištu Jadra i gubitaka zahvaćene vode na preljevima.