Uoči najvećeg blagdana za stanovnike grada podno Marjana, svetoga Duje, koji se slavi 7. svibnja, i ove godine su tradicionalno postavljeni prodajni štandovi na najljepšoj šetnici - Rivi. Jedan od štandova zakupili su Vijetnamci, Lucy i njen suprug koji se bave izradom lepeza i stožastih šešira - vijetnamske paname.
"Ja i suprug dolazimo iz Varaždina, a ovdje u Split smo htjeli donijeti djelić vijetnamske kulture; tradicijski šešir i lepezu koje ukrašavam tehnikom akrila", kazala nam je Lucy.
Na štandu možemo vidjeti prekrasne lepeze oslikane motivima zalazećeg sunca, lampiona, planina i vijetnamskih motiva. Lucy nam je ukratko objasnila kako ih oslikava.
"Za oslikavanje jedne lepeze treba mi 40 minuta do sat vremena, ovisno o zahtjevnosti crteža. Cijene oslikane lepeze kreću se od 12 do 15 eura, što opet ovisi o samom crtežu na njoj", kazuje nam.
Osim lepeza, Lucy oslikava i stožaste šešire od palminog lišća za koje tvrdi da su jako udobni.
"Ovo je tradicionalni vijetnamski šešir kojega u Vijetnamu zovemo 'non la' što u prijevodu znači list šešira. Napravljen je od palminog lišća, a iznutra je bambus tako da je ugodan za nošenje. Udobni su i štite glavu od užarenog sunca stoga će dobro poslužiti u Dalmaciji"; kroz smijeh nam govori simpatična Lucy.
Ženski šeširi obično imaju širi obod dok su muške verzije više s manjim obodom. Ispod slojeva suhog lišća nalazi se poseban crtež, obično rijeke, a ispod crteža nalazi se jedinstveni pjesnički komad koji se vidi samo kad se drži na sunčevoj svjetlosti.
Cijena paname
Cijena neoslikane paname iznosi 10 eura, a oslikane se cijena udvostručuje stoga ručno oslikana panama iznosi 20 eura.
"Šešir od palme je i dio tradicionalne nošnje vijetnamske žene. Vijetnamke se brinu o svom šeširu kao o ukrasu, a ispod šešira lice žene djeluje tajanstvenije", pojašnjava Lucy.
Ljepota 'non la' ovisi o vještim rukama samog majstora ili majstorice kao što ih ima naša sugovornica Lucy. Kako nam pojašnjava prilikom šivanja trebaju se napraviti petlje iste veličine i skriti čvorovi niti što zbilja zahtjeva itekako mirnu i vještu ruku. Također, svi šavovi trebaju biti glatki i jednolični. Kada je 'non la' završen, po želji budućeg vlasnika, oslikava se akrilnim bojama.