Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo doc. Krunoslav Capak rekao je kako bi Nacionalni stožer civilne zaštite mogao odrediti popuštanje epidemioloških mjera protiv novoga koronavirusa početkom lipnja. Pitali smo nekoliko naših uglednih znanstvenika za mišljenje o tome kada bi i na koji način mogla završiti epidemija koronavirusa.
Nenad Ban – ako ljeto uspori virus, mjere neće biti teške
– Međutim, to ne znači da će se stvari vratiti na normalu, naime čim bi se ponašanje potpuno vratilo na staro, sve dok je čak i samo nekoliko slučajeva COVID-19, bolest bi se nastavila eksponencijalno širiti tako da bi se situacija za nekoliko tjedana opet morala obuzdavati snažnim mjerama izolacije. Dakle, potrebno je naći balans između izolacije i funkcioniranja tako da se bolest ne širi eksponencijalno. Hrvatski stožer za zdravstvo će, vođen tim ciljem, i djelovati. Dakle, neće biti moguće vratiti se na “normalu” dok se neki lijek ne pokaže korisnim ili, vjerojatnije, dok se ne razvije cjepivo, što će biti najranije u jesen, vjerojatnije sljedeće godine. Nadajmo se da će ljeto usporiti širenje virusa pa da mjere neće trebati biti toliko teške kao sada – zaključuje prof. dr. Ban.
Ivan Đikić – Glavni val pod kontrolom do srpnja
– Glavni val pandemije koji trenutačno zahvaća veći dio svijeta past će na kontrolirane uvjete do kraja lipnja. Vjerojatno će biti manjih žarišta u populaciji i opasnosti od pojave novog vala, no pravilnim mjerama koje smo primijenili (testiranje i izoliranje žarišta virusa) svijet će uspješno spriječiti pojavu druge pandemije ovih razmjera. U tom smislu pomaže razvijanje novih testiranja na virus, ali i testova na imunost od virusa tako da ćemo znati tko je otporan, što će pomoći u borbi protiv ove pandemije. Najvjerojatnije će biti potrebno oko 12 mjeseci dok se ne razvije sigurno i djelotvorno cjepivo i nakon toga imat ćemo puno kontroliranije uvjete za buduću borbu. Virus ne mutira toliko brzo kao virus gripe i najvjerojatnije će cjepivo biti djelotvorno i na nove sezonske pojave ove podvrste koronavirusa – misli prof. dr. sc. Ivan Đikić, naš poznati znanstvenik sa Sveučilišta Goethe u Frankfurtu.
Gordan Lauc – Na jesen nas čeka još jedan jači val
– U ovom trenutku nije moguće predvidjeti kako će se dalje razvijati situacija s COVID-19 jer ne znamo temeljni podatak, a to je koliko je ljudi doista došlo u kontakt s virusom. Neki podaci sugeriraju da bi to mogao biti već vrlo velik postotak. Ako je doista s virusom već došlo u kontakt 20, 30 ili čak 50% populacije, onda je stvar već zamalo gotova i možda nas čeka još jedna manja epizoda na jesen. Neke zemlje poput Njemačke već pokreću velike studije da to provjere, a imamo i “prirodni” eksperiment u SAD-u gdje još u velikom dijelu zemlje puštaju virus da se širi pa ćemo uskoro vidjeti hoće li broj umrlih u SAD-u stati na optimističnih 100.000 do 200.000 ili na pesimističnih nekoliko milijuna – kaže Gordan Lauc, profesor na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu u Zagrebu i osnivač tvrtke Genos.
– Skloniji sam vjerovati da najveći dio populacije još nije stupio u kontakt s virusom i da nas na jesen čeka jedan još jači val epidemije za koji se moramo dobro pripremiti ako ne želimo veći dio sljedeće zime provesti u karanteni. Od ovog virusa ne možemo pobjeći i pandemija će stati tek kada većina nas preboli COVID-19. Cjepiva nažalost vjerojatno neće doći na vrijeme, tako da možemo samo računati na naš zdravstveni sustav da zbrine onaj mali postotak oboljelih koji ima teški oblik bolesti. Zato je iznimno važno imati jasan uvid u opseg i tijek epidemije kako bi se optimalnim mjerama balansiralo između gospodarske i javnozdravstvene štete – smatra prof. dr. Lauc.