Svjež zrak i gusta šumska hladovina idealan su bijeg od visokih temperatura. Međutim, ljeto na Mediteranu donosi izazove i u šumskim predjelima. Pravilna priprema i svijest o rizicima uzrokovanim ljetnim vremenskim uvjetima ključ su za bezopasan boravak u prirodi. U nastavku donosimo nekoliko praktičnih savjeta pomoću kojih će vaš izlet biti siguran i bezbrižan.
Ne zaboravite osnovne potrepštine
Vanjske aktivnosti zahtijevaju cjelodnevnu hidraciju, stoga ne zaboravite osigurati dovoljnu količinu vode. Za održavanje energije, sa sobom ponesite i lagane zalogaje poput orašastih plodova ili voća. Pazite da imate dovoljno zaliha, no nemojte se preopteretiti, kako biste izbjegli nepotrebno umaranje. Baterija na mobitelu neka Vam bude puna, a slobodno ponesite i dodatni bežićni punjač te svjetiljku za svaki slučaj.
Prikladno se odjenite
Prije puta obavezno provjerite vremensku prognozu, no savjetujemo da se na nju ne oslanjate u potpunosti. Pripremite se za sve uvjete, ponesite prikladnu obuću te odjeću dugih nogavica i rukava. Pripazite da je sve što nosite udobno, praktično i nepropusno u slučaju kiše i vlage. Također, pri ruci imajte kremu za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom i šešir. Iako niste na direktnom suncu, zaštita od prodornih UV zraka je neophodna.
Obratite pozornost na vlastito ponašanje
Za bezbrižan odmor, obratite pozornost na ono što ostavljate iza sebe. Uvijek pokupite sve smeće, opuške i staklo te se sjetite da je u ljetnim mjesecima na snazi zabrana paljenja bilo kakve vatre u prirodi. Za 90 % šumskih požara glavni je krivac upravo čovjek i njegov nemar. Kako biste izbjegli prijetnju, pripazite na ove najčešće okidače ljetnih šumskih požara.
Ako primijetite dim, reagirajte!
Tijekom ljetnih mjeseci raste opasnost od šumskih požara. Ukoliko uočite dim, odmah se udaljite te nazovite 193 ili 112. Vaš poziv može biti presudan u sprječavanju katastrofe!
U sklopu kampanje „Nemar je prva iskra: Spriječi požar prije no što nastane“, Hrvatske šume domaće i strane turiste osvještavaju o vlastitoj ulozi u očuvanju prirode, imovine i ljudskih života od razornih učinaka vatre. Iako je rizik najveći ljeti, protupožarne aktivnosti provode se cijele godine te uključuju oko 220 kamera na čak 110 lokacija, dodatne motritelje šuma u ljetnim mjesecima te brigu o šumskim prometnicama, površinama i njihovoj sanaciji.
Svi edukativni materijali vezani za protupožarnu kampanju „Nemar je prva iskra: Spriječi požar prije no što nastane“ mogu se pronaći na službenoj web stranici Hrvatskih šuma, na Facebooku, Instagramu i LinkedInu.