Učenici i učitelji Osnovne škole Visoka iz Splita, drugu godinu za redom provode Erasmus+ projekt KA229 pod nazivom SDG-able Schools u sklopu kojeg surađuju s partnerima iz Italije, Poljske, Rumunjske i Španjolske. Projekt se provodi uz potporu Agencije za mobilnost i programe EU te je u potpunosti financiran sredstvima EU.
Projektni tim škole čine učiteljice Milena Smoljko, Ana Jadrić, Zdenka Biliškov, Helena Pelić, Mira Voloder, Marica Brzica, Diana Galić, Ksenija Perišić, pedagoginja Mara Marasović Dundić, psihologinja Vesna Tudor Pavičić te vrijedni učenici 7. i 8. razreda. Učitelji naglašavaju kako provedba projekta ne bi bila moguća bez potpore njihove ravnateljice Natalije Radić koja ih nesebično podržava u provedbi inovativnih aktivnosti.
Kroz dvije godine trajanja projekta održava se pet mobilnosti, a svaka mobilnost praćena je projektnim aktivnostima vezanim uz određenu temu: Zdravlje, Solidarnost, Održivi razvoj, Jednakost i Upravljanje i odgoj. Razradom navedenih tema nastoji se u škole uvesti dio globalnih ciljeva održivog razvoja važnih za očuvanje okoliša i buduće naraštaje.
Sve se teme odrađuju kroz radionice, prezentacije, rasprave, razmjenu primjera dobre prakse, dijeljenje iskustava i inovativnih metoda poučavanja.
Unatoč epidemiološkim mjerama uslijed pandemije, ciljevi projekta uspješno su provedeni te je započela provedba projektnih mobilnosti. Prvi susret organizirala je škola IIES PROFESOR MARTÍN MIRANDA na Tenerifima u Španjolskoj, u travnju ove godine.
Tema tog susreta bila je Upravljanje i odgoj. Temu Zdravlja razrađivali su domaćini OŠ VISOKA u Splitu tijekom pet dana u mjesecu svibnju, te su tijekom te mobilnosti gostima organizirali mnoštvo edukativnih, tematskih radionica u suradnji s udrugom Sunce na Marjanu, u Stelli Croatica na Klisu, tečaj u suradnji s Crvenim križem kao i vođene obilaske kulturnih i prirodnih ljepota našeg grada. Početkom ovog mjeseca odrađena je mobilnost u osnovnoj školi IC PONTE IN VALTELLINA u Italiji na temu Održivog razvoja.
Tijekom tog posjeta splitski osnovnoškolci imali su priliku pokazati na koji način vode brigu o svom školskom masliniku, kako recikliraju i izrađuju umjetnička djela od otpada, ali i vidjeti kako to rade njihovi vršnjaci diljem Europe.
Do završetka projekta ostalo je još mnogo rada, a pred učenicima i učiteljima su preostale mobilnosti u Poljskoj i Rumunjskoj.
Mnogo je razloga koji čine ovakve projekte vrijednima svakog truda jer učenici, osim razvijanja jezičnih kompetencija na stranim jezicima, razvijaju važne životne vještine, uče se suradnji i timskom radu, donose kući torbe pune novih znanja, ali što je još važnije, kući se vraćaju s nečim neprocjenjivim – brojnim novim prijateljstvima.