Od početka rujna do studenog je vrijeme berbe divljeg šipka koji je jedna od najstarijih biljnih vrsta koju je čovjek koristio. Divlji šipak je plod divlje ruže Rose canine, pripada porodici ruža Rosaceae. Osim naziva divlja ruža poznati su i drugi narodni nazivi: pasja ruža, šipkovina, šip, šibek, plotna družica, ruža, ružaljka. Plod se koristi svjež, osušen ili prerađen. Sadrži minerale, tanin, vitamine D, B i P, provitamin A i prava je riznica vitamina C. Sadržaj ovog vitamina se kreće od 1700 do 2000mg/100g ploda. Najčešće se koristi osušen za pripremu čaja tijekom zime, ali od njega se pripremaju pekmezi, marmelade, likeri, kompoti, sirupi i vino jer kuhanjem ne gubi korisne tvari.
Divlja ruža je listopadan grm visok oko 2m. Biljka je trnovita. Listovi su jajoliki, oštro nazubljeni i neparno raspoređeni. Cvjetovi su bijelo-rozi ili rozo obojeni. Plod je crvena boba ispunjena mnoštvom sjemenki i dlačica. Od divlje ruže koriste se listovi, cvjetovi, latice cvjetova, plod i sjemenke. Dlačice unutar ploda djeluju iritirajuće i mogu izazvati jak svrab, piše Agroklub.
Kada brati plodove šipka?
Optimalno vrijeme za berbu šipka je od sredine rujna do sredine listopada, ali ovisno od vremenskih uvjeta plodovi se beru od početka rujna pa sve do studenog. Bere se plod koji još nije potpuno dozrio. Berbu na jednom grmu treba obavljati sukcesivno zbog neravnomjernog zrenja plodova. Zeleni, nedozreli i tvrdi plodovi, kao i prezreli i mekani plodovi nisu za berbu. Ovi plodovi nisu ljekoviti. Plodovi se beru dok su svijetlocrvene boje.
Berba se obavlja kada je vrijeme suho i sunčano. Odmah nakon berbe plodove je potrebno očistiti, uzdužno prerezati i staviti da se suše. Šipak se suši na temperaturi od 40°C, jer na toj temperaturi plodovi zadržavaju crvenu boju.
Osušene plodove možemo usitniti ili samljeti.
Primjena u narodnoj medicini i gastronomiji
Plodovi su zaliha mnogih korisnih tvari tijekom zimskih dana. Šipak pozitivno djeluje na imunitet organizma, otpornost na mnoge bolesti. Može se koristiti samostalno, ali i u kombinaciji s drugim ljekovitim biljnim vrstama.
Pekmez od šipka
Pekmez od šipka je u grupi omiljenih pekmeza, ali njegova priprema zahtijeva mnogo rada.
Za pripremu pekmeza od šipka potrebno nam je:
4kg očišćenih plodova šipka,
2,5kg šećera.
Priprema pekmeza:
Sakupljene plodove šipka je potrebno očistiti od nečistoća, s plodova odstraniti crne kapice i drške. Nakon toga ih je potrebno oprati, ostaviti da se prosuše i omekšaju. Plodove šipka preliti vodom i kuhati dok u potpunosti ne postanu mekani, oko 30 do 40 minuta kuhanja. Nakon toga se sve propasira ili samelje. Dobivena masa se razblaži s malo vode prema potrebi kako bi se lakše procijedila i odvojile sjemenke. Kada se odvoje sjemenke dobivena masa se procijedi kroz sitno cjedilo kako bi se odstranile fine dlačice iz unutrašnjosti ploda. Ako je potrebno staviti gazu preko cjedila i ponoviti cijeđenje.
Masa se stavi na kuhanje i lagano ukuhava. Kada je masa ukuhala oko 1/3 početne količine i postala dovoljno gusta doda se šećer i nastavi s kuhanjem i miješanjem. Skuhan pekmez sipati u sterilizirane teglice koje zatvorimo i okrenemo naopako. Teglice ostavimo do sutra da se hlade, a zatim se odlažu na mjesto za zimnicu.
Čaj od šipka i paprene mente
Uzeti jednu veliku žlicu usitnjenog šipka i kuhati u 3dl vode. Nakon 5 minuta dodati 2 do 3 lista paprene mente. Skloniti s vatre i ostaviti poklopljeno. Kada se prohladi dodati med. Ovaj čaj je vrlo ukusan, pije se tijekom dana. Najbolje je popiti šalicu ovog čaja prije spavanja jer će nas umiriti i omogućiti dobar san.
Ulje od šipka
Za pripremu ovog ulja potrebno vam je: šipak, alkohol i hladno cijeđeno ulje od kukuruza, masline ili suncokreta.
Plodove očistiti od drškica i kapica, oprati. Ostaviti da se plodovi prosuše, zatim ih očistiti od sjemenki. Sjemenke je potrebno samljeti, a dobivena masa se navlaži 70% alkoholom. Posudu staviti na tamno mjesto tijekom jednog tjedna. Koristiti emajlirano posuđe ili posuđe od nehrđajućeg čelika.
Poslije odležavanja i izdvajanja korisnih tvari masa se prelije uljem i to tako da je u potpunosti prekrivena uljem. Kuhanje mase se obavlja na vodenom kupatilu, odnosno posudi s vodom koja treba biti zagrijana oko 40°C. Lagano kuhanje traje oko 4h, a temperatura uvijek treba biti između 40 i 50°C. Masa se povremeno miješa. Ovo je potrebno kako bi ispario sav alkohol.
Poslije kuhanja uljnu masu ostaviti da se ohladi do sljedećeg dana. Kuhanje se ponavlja 3 puta tijekom 3 dana kako bi se odstranio sav alkohol koji smo dodali. Nakon trećeg puta ostaviti da se hladi 24h i zatim se ulje odlije u drugu posudu, a ostavi talog.
Čuva se u bočicama od tamnog stakla na tamnom i suhom mjestu.
Ulje od divlje ruže koristi se u kozmetici za tretiranje bora, strija, ožiljaka, upalnih bolesti kože, tretmana ožiljaka od akni.
U nastavku pogledajte fotoreportažu Nikice Ugrina Radara snimljenu za vikend na području od Dubovnik vrata do Vrdova na padinama Dinare. Upravo su padine Dinare područje na kojem možete pronaći grmove divljeg šipka.