Mario Vušković, talentirani nogometaš njemačkog HSV-a, već nekoliko godina suočava se s ozbiljnim optužbama koje bi mogle obilježiti njegovu karijeru. Optužen za korištenje eritropoetina (EPO), supstance koja se koristi za krvni doping, njegov slučaj je uzburkao ne samo nogometne krugove, već i cijeli antidoping sustav.
Vuškovićev je uzorak testiran u laboratoriju u Kreischa, gdje je EPO test ocijenjen pozitivnim. I dok je Njemački nogometni savez (DFB) prvotno izrekao Vuškoviću dvogodišnju suspenziju, nakon žalbenog postupka pred Međunarodnim arbitražnim sudom za sport (CAS) kazna mu je produžena na četiri godine.
Međutim, slučaj daleko od toga da je zatvoren. Vuškovićevi odvjetnici uložili su žalbu pred Saveznim sudom DFB-a, a predviđa se da će i Švicarski Savezni sud biti sljedeća instanca koja će se baviti ovim kontroverznim slučajem. Vuškovićeva obrana usmjerena je na metodu analize EPO-a, poznatu kao Sar-Page, koja, prema mišljenju mnogih stručnjaka, nije nepogrešiva. Stručnjaci poput Lorenza Hofbauera iz Sveučilišne klinike u Dresdenu i profesora kemije Davida Chena iz Kanade iznijeli su argumente koji dovode u pitanje preciznost ovih testova, piše ugledni njemački portal Suddeutsche Zeitung.
Ekskluzivni krug stručnjaka
Osim problema s metodologijom, Vuškovićeva obrana ističe i uski krug stručnjaka koji imaju ovlasti interpretirati EPO testove. Naime, samo osam znanstvenika diljem svijeta smije ocjenjivati EPO uzorke. Ti stručnjaci, među kojima je i Sven Voss, voditelj laboratorija u Kreischa koji je analizirao Vuškovićeve uzorke, ne samo da interpretiraju rezultate, već i postavljaju standarde prema kojima se ti rezultati ocjenjuju.
Ovo je izazvalo ozbiljnu kritiku jer, kako tvrdi Vuškovićev odvjetnik Joachim Rain, cijeli sustav analize i sudskog postupka narušava načelo diobe vlasti. Jedna od ključnih točaka obrane je da isti stručnjaci koji provode testove i postavljaju standarde, istovremeno svjedoče na sudovima o njihovim rezultatima, piše u analizi slučaja Suddeutsche Zeitung.
Sustav pod upitnikom
Vuškovićev slučaj nije prvi u kojemu se dovodi u pitanje vjerodostojnost antidoping testova. Poznat je slučaj češkog triatlonca Woytecha Sommera, kojemu je također utvrđen pozitivan EPO test u istom laboratoriju u Kreischa. Nakon revizije tog slučaja od strane neovisnih stručnjaka, njegova suspenzija je poništena, što ukazuje na mogućnost pogrešaka u sustavu. Vuškovićev tim se nada da će sličan ishod biti moguć i u njegovom slučaju.
Dok Vušković čeka konačnu odluku suda, njegov slučaj baca svjetlo na širi problem – monopol male grupe stručnjaka nad cijelim procesom antidoping kontrole. Kritičari upozoravaju da je takav sustav podložan greškama, a sportaši, poput Vuškovića, suočavaju se s ogromnim posljedicama.
Šira slika
U isto vrijeme, kritike na račun antidoping agencija poput WADA-e (Svjetska antidoping agencija) sve su glasnije, osobito u vezi s njihovim postupcima prema velikim sportskim silama poput Rusije i Kine. WADA je dugo ignorirala dokaze o sustavnom dopingu u Rusiji, a slični su se propusti dogodili i u slučaju kineskih sportaša tijekom priprema za Olimpijske igre u Tokiju, donosi njemački portal Suddeutsche Zeitung.
Vuškovićev slučaj otvara ozbiljna pitanja o transparentnosti i nepristranosti u sportskom pravosuđu, dok on i dalje čeka na pravednu odluku koja bi mogla označiti prekretnicu u njegovoj karijeri i možda reformirati cijeli antidoping sustav.