Potraga za magarećim mlijekom sve je veća što i ne čudi obzirom na njegova ljekovita svojstva. Uzmemo li u obzir i činjenicu da je po sastavu najsličnije majčinom mlijeku, ne čudi da mnogi roditelji nabavljaju upravo to mlijeko zbog djece koja su netolerantna na obično, kravlje, mlijeko (reagiraju na protein kazein kojeg je kravlje mlijeko prepuno, a magareće mlijeko ga ima u 5 puta manjem postotku). Ipak najčešće ga kupuju zbog njegovih ljekovitih svojstva.
Magareće mlijeko koristi se za:
- djecu s alergijama na proteine u kravljem, kozjem, ovčjem i sojinom mlijeku
- problemi sa bronhijalnim bolestima (astma, bronhitis, hripavac, suhi kašalj, veliki magareći kašalj/hripavac, upala pluća)
- poboljšavanja dječjeg rasta i razvoja
- jačanje imuniteta
- oporavak od virusnih infekcija
- slučajeve čestih upala pluća
- liječenje bronhitisa, kašlja i astme
- ublažavanje osteoporoze
- ublažavanje kroničnog umora,...
Još davno, Hipokrat je koristio magareće mlijeko za ublažavanje artritisa, kašlja i zarastanje rana, Kleopatra je njime njegovala svoju kožu, a u 19. stoljeću koristilo se za hranjenje siročadi.
Magareće mlijeko sa Svilaje
Do magarećeg mlijeka danas i nije lako doći. Magareće mlijeko možete nabaviti jedino kod uzgajivača. Magarica tijekom laktacije u dvije godine može izdvojiti oko 40 litara mlijeka zbog čega je ovo mlijeko vrlo skupo pa se prodaje od 40 do 80 eura po litri.
Hrvatska danas broji oko 1.300 magaraca u registriranom uzgoju, ali pretpostavlja se da je taj broj ipak malo veći. Tri su autohtone vrste -istarski, sjevernojadranski i dalmatinski magarac. Mi smo porazgovarali s vlasnikom dalmatinskog magarca, Žarkom Jukićem, iz OPG Jukića sa Svilaje.
"Ćaća se davno počeo baviti time, mater mu je dala ruke, onda smo se uključili i ja i žena, brat. Magare imamo otkad znam za sebe. Danas ih imamo 15 i svi su naši. Nismo kupili niti jedno. Magare je naš zaštitni znak", govori nam Žarko.
Uzgajati magarce na kršu i kamenu nije ni malo lako
Potražnja za njihovim mlijekom najveća je zimi kada krenu prehlade, virusne bolesti.
"Zimi se dosta traži ovo mliko, kada krenu kašljevi, bronhitisi, traže ih i za astmatičare, upale pluća, ali i za alergije, jačanje imuniteta. Najčešće ga kupuju roditelji svojoj dici. Magareće mliko je broj jedan u jačanju imuniteta", potvrđuje nam Žarko važnost i ljekovitost ovoga mlijeka.
Kako nam kazuje, bore se, iz godine u godinu da održe svoju farmu. Obzirom da su magarci u Hrvatskoj zaštićena vrsta za njihov uzgoj država daje poticaje, od 1.500 kuna po magarcu, koji pomognu koliko toliko.
"Nema nas puno koji se bavimo time u Dalmaciji, magare je skoro izumrlo pa je možda poticaj od države malo potaknuo da se neki krenu bavit time, ali isto je to malo. U nas u selu sam ja sam koji se bavi time, u susjednom selu ima samo jedan, u Gracu isto samo jedan, moglo bi to puno bolje.
Težak je to posao. Zimi ih ujutro pustimo i vrate se navečer, ljeti idu dva dana na ispašu, idu rano ujutro i vrate se kada ugrije, pa odu opet popodne kada malo zahladi. Teško je i liti i zimi. Naš je kraj surov, nema tu velike ispaše, to je sve krš i kamen, malo trave. Zato to i je kvalitetno mliko", govori nam Žarko.
Cijena se kreće od 40 do 80 eura po litri
Cijena mlijeka koje se kreće od 40 do 80 eura po litri, kako u kojeg uzgajivača, iako se čini pretjerana zapravo to i nije ako uzmemo u obzir da magarica nosi svoje mlado 12 mjeseci, da dnevno daje oko pola litre mlijeka i da se to mlijeko uzima nekoliko puta dnevno.
"Magareće mliko treba musti jako pažljivo jer to mliko oduzimamo puladi. Magarac daje mliko dok ima malo pule, kad nema više pule mliko nestane za dan dva. Kada netko naruči mliko, ja moram odvojiti to malo pule i pomuzem možda pola litre, 4 dcl ovisno kakva je bila paša", kazuje nam Žarko.
Magarica tek nakon što se okoti može davati mlijeko, a pariti se može već 12 dana nakon toga dok magarac daje malo mlijeka; dobrog mlijeka daju oko osam mjeseci.
OPG Jukić prodaje mlijeko na litre, a svi zainteresirani za njihovo mlijeko mogu se javiti na kontakt broj Žarka Jukića 098 165 49 82.
"Prodajemo mliko na litre, minimalno jednu litru. Pakovanja su po dec jer je to dnevna doza. Dakle, pije se dec dnevno, i odrasla osoba i dite, ali ditetu se kroz dan u više puta daje taj dec. Kada se zamrzne, može stat tako do tri godine, ali kada se jednom odmrzne ne smi se više zamrzavat. I ne smi se grijati, pije se sirovo, sobne temperaturu", daje upute o korištenju ovog zbilja ljekovitog mlijeka.