Na današnji dan 1991. godine masovni prosvjed je onemogućio suđenje skupini virovitičkih domoljuba
Masovni prosvjed u Zagrebu 8. travnja 1991. godine onemogućio je suđenje skupini virovitičkih domoljuba optuženih za oružanu pobunu protiv SFRJ. Prvi puta se otvoreno pokazala odlučnost naroda u obrani hrvatske slobode. Više od pet tisuća ogorčenih građana okupilo se u Gajevoj ulici ispred tadašnjeg Vojnog suda Jugoslavenske narodne armije (JNA) kako bi spriječili suđenje skupini hrvatskih domoljuba iz Virovitice. Suđenje se nikada nije održalo zahvaljujući velikom pritisku hrvatske javnosti, koja je jasno pokazala odlučnost da zaštiti svoje sunarodnjake od tadašnjeg režima.
Optuženi su bili Đuro Dečak, Antun Habijanc, Vinko Belobrk, Vlado Šabarić i Franjo Kovač, koji su uhićeni 25. siječnja 1991. godine. Teretilo ih se za sudjelovanje u tzv. "globalnom planu oružane pobune u Hrvatskoj", krijumčarenje oružja te organiziranje pobune protiv tadašnje Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ). Tijekom istrage, svi su, prema navodima, bili izloženi teškoj psihičkoj torturi, pisao je prije nekoliko godina portal 24sata.
Napetosti su kulminirale tog ponedjeljka kada je trebalo biti održano prvo ročište. Umjesto suđenja, centar Zagreba pretvorio se u poprište žestokog narodnog otpora. Okupljeni građani uzvikivali su parole poput "Okupatori, bando četnička", a situacija je ubrzo eskalirala. Kamenje je letjelo, pucala su stakla, a zgradu suda čuvali su srpski specijalci, dok su hrvatski policijski kordoni s mukom zadržavali prosvjednike.
Unatoč napetostima i opasnosti od totalnog sukoba, suđenje nikada nije održano. Trojica optuženih ostala su u istražnom zatvoru sve do 20. svibnja 1991., kada im je Vojni sud izrekao kazne do tri godine zatvora. Ipak, prije pravomoćne presude pušteni su na slobodu.
Savezni vojni sud u Beogradu nikada nije dovršio proces, a Hrvatska je na ovom primjeru pokazala svoju snagu i volju za samostalnošću.