Otok Šolta prethodnih dana bila je u znaku života i djela Oca hrvatske književnosti Marka Marulića u sklopu kulturne manifestacije "Dani Marka Marulića - otok Šolta, neispričana priča". Manifestaciju održanu u Grohotama i Nečujmu suorganizirali su Društvo hrvatskih književnika, Gradska knjižnica Marka Marulića Split i Turistička zajednica općine Šolta od 4. do 8. srpnja 2024. godine. Bogatim i raznovrsnim programom, Šoltani i njihovi gosti imali su priliku upoznati se sa svestranošću, djelovanjem i utjecajem koje je Marko Marulić ostavio generacijama u naslijeđe.
Manifestacija je započela 4. srpnja 2024. godine izložbom „Marko Marulić 500“ u prostoru Knjižnice Grohote. Izložbu je otvorila ravnateljica Gradske knjižnice Marko Marulić Split Grozdana Ribičić predstavljajući koncept izložbe te ističući posebno vrijedne eksponate. Uvodno su se prisutnima obratile Željka Alajbeg, djelatnica Knjižnice Grohote i Maja Radman, direktorica Turističke zajednice Općine Šolta. Uz to, posjetitelji su imali uvid u originalni primjerak Marulićeve Institucije iz 16. stoljeća te obiteljski album posljednjih potomaka obitelji Marulić. Eksponat kojim se šoltanska neispričana priča o Maruliću posebno ponosi i čija je grandioznost oduševila jednako organizatore i posjetitelje je bista Marka Marulića, rad Ivana Meštrovića, izložak nekadašnjeg muzeja smještenog u kući don Dujma Balistrilića u Nečujmu u kojoj je Marul boravio dvije godine.
O životu Marka Marulića govorila je dr. sc. Hrvojka Mihanović-Salopek, predsjednica Društva hrvatskih književnika koje u godini Marka Marulića organizira i sudjeluje u brojnim prigodnim programima. Predsjednica DHK predstavila je filmski projekt Digitalno snimanje hrvatske mariološke baštine te je potom održana projekcija znanstveno-obrazovnog filma Stella maris Dalmacije koji prikazuje štovanje Bogorodice u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji i Hvarskoj biskupiji od srednjeg vijeka preko renesanse do današnjih dana. Predstavljena su znamenita marijanska svetišta te antologijski odabir djela iz teološke, književne, likovne i glazbene baštine posvećene Gospi.
Drugog dana, 5. srpnja 2024. godine u Nečujmu, u okruženju u kojem je svojevremeno boravio sam Marul, održan je recital "U slavu Marulića". Voditeljice programa prof. dr. sc. Gordana Laco, predsjednica Splitskog ogranka DHK i dr. sc. Hrvojka Mihanović-Salopek, predsjednica DHK, predstavile su izabrane sudionike natječaja DHK, autore stihova posvećenih Maruliću. Danica Bartulović, Miljenko Buljac, Ivica Glogoški i Anđelka Korčulanić autori su niza zbirki pjesama te dobitnici nagrada. Tako je publika, uz stihove Marulu, imala prilike uživati i u autorskoj interpretaciji pjesama po vlastitom izboru. Stihove Ivice Glogoškog interpretirala je dr. sc. Hrvojka Mihanović-Salopek. Posebno dojmljiva bila je dramska izvedba Krešimira Jelića, glumca HNK Šibenik koji je utjelovio lik Marka Marulića. Kako bi približio tjeskobu Judite i dočarao tadašnje povijesne okolnosti prikazao je ulomak pisma koje je Marulić uputio papi Klementu VII., dok je za prenošenje Marulova doživljaja boravka u Nečujmu interpretirao poslanicu Frani Božićeviću.
Trećeg dana, 8. srpnja 2024. godine u prostoru Knjižnice Grohote pripovjedačica i dramska pedagoginja Jasmina Aleksandra Žiljak održala je edukativno-kreativnu radionicu o Marku Maruliću inspiriranu knjigom Andrijane Grgičević "Marul i Judita: priča glasovita" za djecu od 6 do 12 godina. Vođena kreativnošću pripovjedačice djeca su uz zvuk, pokret, ritam i dramske igre uživala u upoznavanju Marulova života i značajne Judite.
Događaj je organiziran uz podršku Splitsko-dalmatinske županije.