Teško ljeto je iza stanovnika Splita i njegove okolice koji su još uvijek pod utiskom "pakla pred vratima" koji je bjesnio 17.i 18. srpnja na širem području grada pod Marjanom.
Vatrena stihija tada je zaprijetila i planinarskom domu Umberto Girometta na Mosoru koji je ipak uz pomoć HGSS-a i članova HPD-a Mosor obranjen kada je vatra stigla na 200 metara od doma.
Dobar dio šume je izgorio, no ostao je i dio koji je bio netaknut udarima plamena. Izgorjela je i šuma stara više od 90 godina...
Ipak, dva mjeseca nakon ogromnog požara, nesnosnih vrućina i velikih suša- neke stvari počinju izgledati ljepše. Prošetali smo do Mosora i sjeli na čašicu razgovora s legendarnim domarom Špirom Gruicom.
Zatekli smo tamo brojne planinare i goste željne friške arije, planine, borovine, dobre hrane i zdravlja. Sezona na Mosoru, izgleda- počinje.
- Ja običavam reći kada prve laste otiđu da nama prvi gosti dolaze. Stižu nam i stranci, imamo ovdje nekoliko grupa Nijemaca, Norvežana, sinoć smo imali goste iz Pule, a standardni su, dakako, i naši Splićani - navodi Gruica o posjećenosti Mosora tijekom vikenda.
Norvežani oduševljeni Mosorom
U našem današnjem posjetu Mosoru sreli smo i grupu Norvežana s kojima smo i porazgovarali.
Pitali smo ih što kažu na trenutnu temperaturu u Hrvatskoj, na što nam je Jan kazao kako su proveli vikend u Francuskoj, pa su se sada otprilike i navikli na temperaturne razlike u ovom dijelu Europe i njihove Norveške.
- Zapravo nije mi ovo prvi put ovdje, bio sam vojnik na Balkanu, stacioniran u Sloveniji, radio za UN. Prije dvije godine ponovno sam se vratio u Hrvatsku, nakon što sam provodio vrijeme tijekom rata devedesetih u Bosni i Hercegovini, ali obzirom da sam bio liječnički vojnik, bili smo stacionirani u Sloveniji- kazao nam je Jan i dodao kako se definitivno vidi razlika u posljednjih 20 godina.
Norveški gost kaže i kako je prošle godine bio u Bosni i Hercegovini i kako se tu doista može vidjeti kako je tu bio rat prije samo nekoliko godina.
Jan objašnjava i kako je njihova grupa od 22 ljudi zapravo odlučila svratiti do Mosora nakon što su proteklih dana kajakirali po Jadranu. Navode kako vole putovati, planinariti, baviti se kajakingom itd. U ovom izletu po Hrvatskoj najviše su se i bazirali na kajaking, osobito u okolici Dubrovnika. Nakon toga su krenuli ka Crnoj Gori i otišli na rafting po rijeci Tari i popeli se na Savin kuk, drugu najvišu planinu u Crnoj Gori. Iza posjeta Crnoj Gori vratili su se ponovno do Dubrovnika na kajaking.
- Mosor nam se baš sviđa. Obožavamo planine- kaže naš sugovornik i navodi kako su upoznati i sa cijelom dramom oko požara koji su pratili na vijestima.
Ponajviše im se sviđa temperatura i pogled koji strmi s visina.
Započinje planinarska sezona
Sezona će, kaže Gruica, uskoro biti u svom punom intenzitetu i u svojoj punoj ljepoti jer joj i vrijeme ide na ruku.
Što se same obnove šume tiče, Gruica navodi kako će se dio makije regenerirati i ubrzo izgledati kao i prije požara, no borove, nažalost, možemo zaboraviti.
Kada je riječ o planinarskom domu, obogaćena je i ponuda na jelovniku, pa osim tradicionalnog fažola, kiselog kupusa i tripica možete pronaći i junetinu s graškom.
Tu su i dalje planinski čajevi i sokovi, a dakako i mosorska voda.
Dom je za posjetitelje otvoren svakog vikenda, ponekad i preko tjedna ukoliko su blagdani i praznici. Zainteresirani uvijek mogu i najaviti grupu ljudi, a osoblje doma rado će im pružiti uslugu.
- Dom je uvijek otvoren za posjetitelje, samo nek se jave- zaključio nam je Gruica razgovor.