Među mnogobrojnim sudionicima otvorenju su nazočili i prorektor Sveučilišta u Splitu prof.dr.sc. Željko Radić, glavni tajnik Sveučilišta u Splitu Filip Klarić Kukuz, pročelnik Odjela Stipan Janković, zamjenik pročelnika Ante Obad, pomoćnica za znanost i međunarodnu suradnju Irena Drmić Hoffman, pročelnica za fizioterapiju Ivanka Marinović, Emilija Jurić, glavni fizioterapeut KBC-a Split, predsjednica Hrvatske komore fizioterapeuta Mirjana Grubišić te predsjednik Društva doktora fizikalne medicine i rehabilitacije Frane Grubišić.
"Na ovaj kongres javilo se više zainteresiranih nego što ih je moglo sudjelovati i ta činjenica najbolje govori o veličini i važnosti ovog problema.
Rak dojke je u Hrvatskoj jedan od najčešćih karcinoma i Hrvatska se nažalost svrstala među zemlje u svijetu koje imaju najvišu incidenciju raka dojke. Iako imamo Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke, nažalost veliki broj njih se javlja tek u poodmakloj fazi bolesti.
Limfedem je stanje koje se najčešće javlja kod takvih pacijentica, ali i kod mnogih drugih bolesti. To je značajan javno-zdravstveni problem koji počinjemo, zahvaljujući našim kolegama iz Škotske, rješavati ozbiljno i sveobuhvatno. Već dogodine planiramo održati i drugu školu limfadema, s međunarodnim karakterom i gostima iz Austrije, Njemačke, SAD-a, Škotske. Izdat će se i knjiga prevedena s kineskog jezika o dijgnostici i liječenju limfadema", najavio je pročelnik Janković te posebno zahvalio docentici Ani Poljičanin i njenoj asistentici Ivani Klarić Kukuz koje su uložile izniman trud u organizaciji ovog značajnog kongresa.
Nazočne je pozdravila i Mirjana Grbešić, , predsjednica Hrvatske komore fizioterapeuta kazavši kako fizioterapeuti tijekom svog obrazovanja dobiju osnovni uvid o limfedemu, kao užem specijalističkom području tako da je ovakav skup iznimno značajan u daljnjem razvijanju edukacije o limfedemu.
Organizatore je pohvalio Frane Grubišić, predsjednik Društva doktora fizikalne medicine i rehabilitacije, čestitavši im na izvrsno dizajniranom stručnom i znanstvenom programu koji odražava visoku kvalitetu, utemeljenu na dokazima.
U ime organizacijskog odbora sudionike je pozdravila docentica Ana Poljičanin, zahvalivši se svima koji rade unutar udruge Hrvatski nacionalni limfedem okvir – Limfa i ja, čija je predsjednica, kao i prijateljima iz Škotske te kolegama iz Splita koji svi skupa naporno rade i trude se , a sve na korist onih najvažnijih, a to su pacijenti.
Sve okupljenje pozdravio je i prorektor Radić te im zaželio uspješnu konferenciju koja će se održavati dva dana.
Održavanjem prve Hrvatske škole limfedema utječe se na ostvarenje jednog od ciljeva Udruge Hrvatski nacionalni limfedem okvir – Limfa i ja, a to je da u suradnji sa svim dionicima koje se u Hrvatskoj na bilo koji način bave ili sami boluju od ove bolesti poboljša kvaliteta zdravstvene skrbi, a samim tim i kvaliteta života oboljelih od ove kronične bolesti.