Sinoć kasno navečer, uslijed grmljavinskog nevremena koje izazvalo niz požara na širem splitskom području, osobito od Mosora, preko Markovače do Perun, izvijestili smo i o vatri koja se pojavila na splitskom odlagalištu otpada.
Nekoliko naših čitatelja svjedočili su udarima munja u Karepovac sredinom noći. Nakon toga na istočnom dijelu odlagališta pojavili su se vertikalni plamenovi.
"Četiri vertikalna plamena koja se ne šire. Izgledaju kao da plamen "šiklja" iz cijevi. Ubrzo nakon mogli smo vidjeti i vatrogasce i mehanizaciju koja se aktivirala i koja je zatrpavala te plamenove", kazao nam je čitatelj.
Kako je sve izgledalo na terenu, pogledajte u videu:
U jutrošnjem izvještaju Županijskog vatrogasnog operativnog centra nije bilo ni riječi o bilo kakvoj intervenciji na Karepovcu. U popodnevnim satima nazvali smo ŽVOC i upitali je li bilo ikakve vatrogasne intervencije na Karepovcu tijekom noći, na što je odgovor bio negativan.
Šefu splitske Čistoće, Ivici Karoglanu, poslali smo video plamenova s Karepovca i upitali ga o čemu se radi.
"U razgovoru s nadležnima, a kao što je komunicirao s javnošću, izvješćujem Vas da na SOK-u nije bilo zapaljenja plinskih baklji", kratko nam je pisanim putem odgovorio Karoglan.
No, nismo se mirili s ovakvim odgovorom pa smo kontaktirali i zamjenika direktora ove komunalne tvrtke, Davora Polića. Konačno smo dobili detaljne informacije koje su interesirale nas, a vjerujemo u svekoliku javnost.
Vatra se proširila na četiri fumara
"Osobno sam po dojavi izašao na Karepovac prošle noći, tamo su bili i vatrogasci. Vjerojatno se radi o tome da je munja pogodila jedan tamošnji fumar, a oni tamo već odavno postoje, i to na nesaniranom, aktivnom dijelu deponija. Vatra se proširila na sva četiri fumara", otkriva nam Polić dodajući da su vatrogasci ugasili dva, a preostala dva nisu mogli.
"Čudo je da su ugasili i ta dva, to je samo trebalo zatrpati zemljom što smo uspjeli riješiti u 15 minuta. Neosporno je da je to gorjelo. U današnjem izvješću inspekciji napisao sam sve što sam trebao napisati. Šefica inspekcije me pitala je li više gori, rekao sam da ne gori jer kada vatra uđe u zemlju...
Je li bilo opasnosti od eksplozije?
Upitali smo je li bilo opasnosti od eksplozije, je li bilo ugroze za vatrogasce i djelatnike Čistoće koji su pristupili gašenju i je li bilo opasnosti po okolno stanovništvo.
"To je godinama tako, ovo nije nešto novo. Ovo je očito izniman slučaj da grom pogodi jedan odušak i da se ovo desi. Ni sam ne znam što bih rekao. Kao da se gađa puškom, ne bi pogodio. Dogodilo se i nije bilo nikakvih problema s gašenjem. Oduzeli smo kisik i ugasilo se samo po sebi. Nisam kemičar da znam što se događa u dubini odlagališta, ali očito to nije dugo gorjelo. Došao sam po dojavi vatrogasaca, već sam za 10 minuta došao tamo. Tamo su već bili vatrogasci i motali su svoje crijeva. Već 10 minuta od mog dolaska već ništa nije gorjelo. Unutra, normalno, postoje neki plinovi. Kada danas gledat, na deponiju je izgorjela samo pleksi cijev", odgovara nam Polić napominjući da su baklje na saniranom dijelu deponija potpuno drugačije.
"Ja sam samo malo zemljom zagrnuo odušak i to se ugasilo. Želim naglasiti da požara nije bilo. Ova vatra nije mogla zahvatiti smeće. Da se to dogodilo, to bi bila druga priča. Onda bi postojao požar, u ovom slučaju ne. Za mene u principu nije bilo požara. Mi smo imali tri požara na Karepovcu zadnjih godina. U principu smo uvijek u opasnosti. Je li postojala opasnost općih razmjera? Ne znam što bih rekao, čisto sumnjam, mi ta mjerenja radimo. Ne bi bilo normalno da to skrivamo. To je evidentno i javno za sviju. Ni ja ni direktor nemamo razloga da bilo što lažemo kad nas pitate", zaključio je Polić.
Ispuštanje odlagališnog plina
Podsjetimo, početkom ove godine završena je druga faza sanacije splitskog odlagališta otpada Karepovac. To je najvažnija faza sanacije tog odlagališta u kojoj je pod nadzor dovedeno ispuštanje odlagališnog plina i nastajanje procjedne vode.
U ovoj fazi izvedeni su radovi na izgradnji sustava aktivnog otplinjavanja koji obuhvaća izvedbu plinskih bunara i ugradnju plinovoda. Ukupno je izvedeno 82 bunara dubine 5 – 53 metra, a ukupna dubina bunara je 1570 metara. Bunari su linijskim plinovodima povezani na 4 kolektora koji prikupljeni plin odvode do plinske baklje gdje će se u kontroliranim uvjetima obraditi. Izvedeno je 10 linija plinovoda ukupne duljine 3.159,30 metara.