Učiteljica solinske Osnovne škole kraljice Jelene, Zdenka Jerković trenutno vodi četvrtaše koji su joj sedma generacija, a sljedeće godine puni 30 godina staža u školi u kojoj s lakoćom prepoznaje darovitu djecu.
Sebe je mijenjala kroz rad, prilagođavala se novim situacijama i s godinama shvatila da se u prosvjeti ne može raditi po starim metodama s obzirom da se sve mijenja, a najviše djeca. Zadnje se vrijeme puno posvetila projektima. Prvo je u županijskom Centru izvrsnosti završila edukaciju za rad s darovitom djecom nakon čega je zajedno s kolegama u školi otkrivala talente među učenicima kako bi ih potaknuli da se otvore u područjima u kojima su napredni.
- Jako je važan timski rad i suradnja unutar kolektiva kroz koji razmjenjujemo ideje i iskustva, te na takav način sebi olakšavamo posao. Posebno bih istaknula suradnju s učiteljicama Nives Bogdan, Jelenom Kelava, Editom Odža i Majom Pletikosić. Sve provodimo izvannastavnu aktivnost "Rastem" koja je usmjerena na STEM područje i na istraživanja. Tu nam se pruža mogućnost više raditi s učenicima koji su dodatno motivirani za istraživanja ili bilo što drugo više od onoga što nam daje školski kurikulum. Naši učenici su sudjelovali i u Europskoj noći istraživača u sklopu projekta "Reconnecting Science with the Blue Society- Blue connect 2.0".
Učiteljica Jerković s učenicima dosta radi i tijekom blok sata, a učenici uživaju sudjelovati u istraživanjima. Tijekom suradnje s Institutom za oceanografiju i ribarstvo Split s učenicima je prošla tri radionice u kojima su istraživali oceane. Djeca su naučila da je morsko dno određeni reljef, a naučili su i sve prolaze na zemlji, od Sueskog kanala između Europe i Azije do La Manchea koji spaja Atlantski ocean i Sjeverno more.
Kako bi dočarali pravu situaciju učenici su od tijesta izrađivali morsko dno nakon čega su radili pokuse tako što bi uronili tijesto u vodu, potom stavljali razne boje i uz pomoć slamki puhanjem proizvodili morske struje kako bi vidjeli na koji način se morska struja kreće, ali i što se dogodi kada udari u greben. U sklopu toga su od papira izradili brod koji je "putovao" od Indije do Meksičkog zaljeva, te tumačili kroz koje su sve kanale i mora prolazili.
- S obzirom da su učenici izrazili interes za istraživanje fosila odvela sam ih u Prirodoslovni muzej gdje su puno naučili o fosilima, a zatim ih izrađivali od gline. Jedna se djevojčica sjetila svog darovitog susjeda koji se bavi proučavanjem kamenja, minerala i fosila. Došao je u naš razred kao gost i djeci objašnjavao sve na tu temu. Učenici su doista bili oduševljeni tom radionicom. Uz sve to učenici koji su daroviti u području likovnog svake godine sudjeluju i u obilježavaju Noći muzeja i Dana Vukovara. Ima toga doista puno.
Osim istraživačkog i likovnog rada učenici joj svake godine sudjeluju i u matematičkom natjecanju Dabar. Troje ih je bilo među deset posto najboljih, a sudjeluju i u Klokanu bez granica, te MAT ligi, kao i u LiDraNu.
Učiteljica Zdenka član je Erasmus tima i ove je godine imala priliku proći tečaj u Španjolskoj "Project Based Learning" putem kojeg je stekla neka nova znanja koje je implementirala u svoj rad. Posebno je ponosna na radionicu "The Wallet" kroz koju su učenici mogli bolje upoznati jedni druge i razvijati empatiju.
S obzirom da škola ima Erasmus akreditaciju, što joj omogućuje mobilnosti učenika i učitelja, ove će godine četvrtaši ići na mobilnost učenika.