Jadro je tipična krška rijeka kratkog toka, ali bogata vodom, pa napaja Split, Kaštela i Trogir. Ulijeva se u more i nije u kontaktu ni s jednim drugim vodotokom, pa ta izolacija utječe na stvaranje endema. U Jadru se razvila mekousna pastrva, a uz obalu raste rijedak močvarni čempres. Jadro pruža sjajan ambijent za sve izletnike pogotovo ako se krene iz Solina prema izvoru rijeke, put će voditi kroz šetnice, a kasnije i kroz planinarske putove. Zbog njena značenja i događaja iz starohrvatske povijesti, naziva ju se i hrvatskim Jordanom.
Osobito je popularno izletište u blizini izvora rijeke. Ljubitelji prirode uživaju u zelenoj oazi uz uvijek svježu rijeku, a najviše je posjetitelja ljeti kada je na samom izvoru i desetak stupnjeva svježije nego na gradskom asfaltu.
Projekt "Jadro-izvor života"
Područje oko izvora Jadra moglo bi izgledati potpuno drugačije kroz nekoliko godina. Naime, ugovor za projekt „Jadro-izvor života“, koji su na Poziv za promicanje održivog razvoja prirodne baštine prijavili Grad Solin, Javna ustanova MORE i KRŠ i Turistička zajednica grada Solina, potpisan je u Splitu u svibnju što je označilo početak aktivnosti na projektu vrijednom više od 24 milijuna kuna, od čega se 80% financira bespovratnim sredstvima Europske unije kroz Operativni program „Konkurentnost i kohezija 2014-2020“.
– Realizacijom ovog integriranog projekta, do sredine 2021. godine planira se valorizirati, unaprijediti i revitalizirati deprivirano i zapušteno područje Posebnog ihtiološkog rezervata Jadro – gornji tok i njegove neposredne okoline koja spada u područje ekološke mreže (Natura 2000), uključujući i prostor nekadašnjeg tupinoloma u Majdanu za koji je idejno rješenje izrađeno kroz participativnu, interdisciplinarnu studentsku radionicu „Mayday! Majdan! Mayday!“, koju je 2015. godine financirala Europska kulturna fundacija kroz poziv „Idea Camp“ – kazao je gradonačelnik Solina Dalibor Ninčević.
Projekt sagledava prirodne i prostorne vrijednosti izvora Jadra, kreativno odgovara na niz zatečenih problema te predviđa sljedeće infrastrukturne aktivnosti:
- uspostavu škole višestranog razvoja na platou nekadašnjeg tupinoloma kroz uređenje osjetilnih poligona njuha (nastava u prirodi), okusa (piknik zone), vida (sportskih aktivnosti), dodira (dječji kutak), sluha (ulazni paviljon) te edukativne šetnice kroz pošumljeni plato u vrijednosti od 5,7 milijuna kuna;
- uređenje i opremanje informacijsko-prezentacijskog centra s info-pultom, suvenirnicom, sanitarnim čvorom, prezentacijskom dvoranom i prostorijom za mrijest mekousne pastrve na mjestu ruševnog objekta položenog uz Dioklecijanov akvedukt, te uređenje manjeg ugostiteljskog objekta, pristupne ceste i parkirališta za posjetitelje s ciljem adekvatne regulacije prometa unutar zaštićenog područja u vrijednosti od 6,4 milijuna kuna;
- uređenje i opremanje paviljona mekousne pastrve u prostoru postojećeg bunkera iz II. svjetskog rata koji se nalazi unutar obuhvata rezervata, uz uređenje okolnog partera i poučnih šetnica i mostića u vrijednosti od 3,8 milijuna kuna;
- izgradnju kontrolne sobe za upravljanje posjetiteljima uz postavljanje brojača posjetitelja i video nadzora u vrijednosti od 700 tisuća kuna.
Dok čekamo realizaciju projekta "Jadro-izvor života", uživajte u fotogaleriji s izvora Jadra.