Sunčani Split zamijenio je maglovitim Zagrebom. Odluka je to koja je 'pala' jedne ljetne noći, dok je šetao ulicom, kako mi Dalmatinci volimo kazati najlipšeg grada na svitu, koja ga je podsjetila na jednu od zagrebačkih avenija. Dogodio se tada klik i pomislio je o preseljenju u Zagreb. Nije se puno razmišljao. Uskoro je, ne tako davne 2020. godine, za vrijeme nezaboravne korone splitsku adresu zamijenio zagrebačkom. Uživao je istraživajući život u metropoli, a potom je upisao preddiplomski studij novinarstva na Fakultetu političkih znanosti. Nastavio je istraživati svijet. I tek je to dio njegove biografije, a mnogi će iz tih nekoliko crtica, povezati da se radi o mladom i nadasve perspektivnom Pjeru Kargotiću.
Mnogi ga poznaju s društvenih mreža, a posebno preko Instagram i TikTok profila @pjeeero koji prati preko 18 tisuća pratitelja. Privukao je pažnju medija zbog TikTok videa u kojem je podijelio svoju iskustvu života u Danskoj. U njemu je otkrio kako plaća stanarinu od 1100 eura mjesečno za stan u blizini centra Kopenhagena, što je odmah izazvalo usporedbe cijena života u Hrvatskoj i Danskoj, naročito kad je riječ o stanovima. Njegovo iskustvo postalo je tema rasprave o tome kako visoke cijene u Hrvatskoj mogu usporediti s relativnim troškovima života u zapadnim zemljama, dok istovremeno mladi ljudi kao on pronalaze načine za bolji život u inozemstvu.
Sa simpatičnim Pjerom porazgovarali smo o njegovom životnom putu te otkrili kako je sve počelo, kakav je život u Danskoj, cijene, ali i koja je razlika između Dalmatinaca i Danaca... Zanimalo nas je i planira li povratak u Split.
Možeš li nam reći tko je Pjero i ispričati kako si iz sunčanog Splita završio u maglovitom Zagrebu, a potom i u Kopenhagenu?
- Prijatelji mi često govore da sam vedar, znatiželjan i ugodan za druženje. A zašto Zagreb i Kopenhagen? Za vrijeme korone stvorila se potreba za razvijanjem u karijeri, a to je u Splitu bilo gotovo pa nemoguće. Za osobu koja u životu želi nova iskustva i bogatije spoznaje, mali grad može lako postat zagušljiv i skučen, a i premlad sam da bih ostao samo na jednom mjestu. A kad mi zafali sunca, lako otputujem u toplije krajeve.
Watch on TikTok
Kako izgleda prosječan dan u tvom životu? Koliko vremena provodiš na faksu i radiš li?
- Život mi se promijenio za 180 stupnjeva u zadnjih pola godine te se još privikavam na "novi" život u Kopenhagenu u kojem sam malo usporio tempo. S obzirom na to da sam u Zagrebu živio punom parom, sad je malo mirnije. Radim jednom do dvaput tjedno, što zvuči malo, ali Danska cijeni i financijski podržava svoje studente stipendijom, koja je dosta viša nego u Hrvatskoj. Fakultet je bitno drugačiji - manje obaveza, ali sistematičniji. Pored toga, uvijek nađem vremena za ples i teretanu.
Watch on TikTok
Kako i kada si krenuo s TikTokom? Znaš li koji te je video 'proslavio'?
- Kroz život sam uvijek bio prisutan na društvenim mrežama, više nego moja okolina pa nije bilo ni upitno da ću nastaviti u tom smjeru. Na prvoj godini faksa sam se sprijateljio s kolegicom iz klupe koja je bila aktivna na društvenim mrežama i povukla me u te vode. Do selidbe iz Hrvatske sam objavljivao zabavna videa iz svakodnevice s kojima su se svi mogli poistovjetiti (zato su i bila popularna), a sad malo više otkrivam svoj karakter kroz videa tako da se zapravo tek sad "probijam" na pravi način. Oduševljenje Danskom i Kopenhagenom mi je trenutna inspiracija za aktivnosti na društvenim mrežama što me i dovelo do news portala i većeg broja publike.
Koji je tvoj omiljeni video?
-Najdraži mi je onaj koji izazove najviše reakcija, dok ne napravim novi.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Objavio je Pjero video kojeg je pregledalo 25 tisuća ljudi, a u kojem opisuje kako ga je večernji izlazak na pizzu, a potom i u bar koštao 150 eura.
- Evo kako sam potrošia 150 eura u jednoj večeri u samo dva poteza. Krenia sam skromno, otiša na pizzu sa svojima, potrošia nekih 17 eura. Onda smo odlučili ići u bar do kojeg nam se stvarno nije dalo pješačit pa reko 'amo na bus, imamo samo jednu stanicu'. Kupin ja kartu na mobitelu... - priča Pjero u videu u kojem je snimio cijelu situaciju.
Imali smo te priliku vidjeti i na reklami za Studenac i to kao plesača? Kako se dogodila ta suradnja?
- Zadnje tri godine se bavim hip-hopom i komercijalnim plesom, odnosno onom vrstom plesa koju imate priliku vidjeti u spotovima ili na nastupima glazbenih zvijezda. Opet su društvene mreže odigrale svoju ulogu. Objavljivao sam videa u kojima plešem, a producent koji je radio na reklami za Studenac me prepoznao i pozvao da surađujemo.
Studiraš novinarstvo? Koji su planovi, je li ti u planu povratak u Split i zaposlenje u nekom od naših domaćih medija/portala?
- Prvostupnik sam novinarstva, a trenutno sam na diplomskom studiju "Mediji i komunikacija". Novinarstvo mi nije u fokusu, više ciljam na digitalni marketing. Za sad o povratku u Split ne razmišljam jer još uvijek nisam istražio svijet kako spada.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Nedostaje li ti Split?
- U malim dijelovima, ali ne pretjerano. Obitelj, prijatelji i pas mi fale. Ali tek sam odselio, nek' prođe neko vrijeme pa možemo pričati o nedostajanju.
Kakva je i kolika razlika između Dalmatinaca i Danaca?
- Ufff. Golema. Danci gledaju svoja posla i nisu konfliktni. Jako su progresivni, na prvu se doimaju rezervirani i hladni, ali kad stupite u kontakt (bilo to u dućanu ili na ulici) - vrlo su ljubazni i susretljivi. Savršeno pričaju engleski, što je idealno za integraciju. Osjećam se prilično sigurno pa čak i kad šetam gradom u 3 ujutro. Osim toga, nisu nervozni u prometu, poštuju pravila i ne voze brzo.
Koliko si imao, a koliko trenutačno imaš piercinga i tetovaža?
- Imao sam 10 piercinga, ali me prošla ta faza. Sad sam poprilično reducirao. Tetovaže obožavam i super se uklapaju u moj identitet. Za sad ih imam 15 i ne planiram stat.
Neizostavna tema. Razlika cijena u Danskoj i Hrvatskoj. Možeš li nam primjerice opisat na cijenama namirnica, režija, stanovanja...
- Iznenadili bi se koliko su cijene određenih proizvoda niže nego u Hrvatskoj, a pričamo o istoj klasi proizvoda. Standard je puno veći, ali je zato i luksuz veći nego u nas. Kafići i restorani su luksuz, ali trgovine, kozmetika i namještaj (primjerice Ikea i Jysk) su gotovo pa isti, često i jeftiniji. Imam tu mogućnost da mogu često putovati u inozemstvo vrlo povoljno. Javni prijevoz i stanovanje su skuplji, a s druge strane svi voze bicikle (automobila ima 5 puta manje nego bicikli).
Watch on TikTok
Pjero je dokaz da su pred mladima, poput njega, vrata svijeta širom otvorena, a jedina prava granica je nebo. Svojim primjerom pokazuje kako hrabrost, rad i posvećenost vlastitom razvoju mogu dovesti do ostvarenja snova i postizanja neizmjernih mogućnosti. Samo hrabro dalje, momče!