Bosnu i Hercegovinu pogodila je velika prirodna katastrofa u vidu poplava i klizišta, ponajviše u područjima poput Jablanice, Konjica i Fojnice. Poplave su izazvane obilnim kišama koje su rezultirale visokim vodostajima rijeka, dok su klizišta uništila prometnice, kuće i druge objekte. Najgore je u Jablanici gdje je najmanje 16 ljudi izgubilo život, uključujući jedno novorođenče, dok se mnogi još uvijek smatraju nestalima.
Donja Jablanica je odsječena od ostatka svijeta zbog urušavanja cesta i željezničkih linija, pa se evakuacija provodila pomoću čamaca i helikoptera. Timovi civilne zaštite i vojske su na terenu u pokušaju spašavanja stanovnika i pružanja pomoći.
Kada se promatraju radarske snimke prvih sati petka, jasno je da je nevrijeme koje je pogodilo BiH krenulo s područja Dalmacije. Još u četvrtak navečer grmljavinski oblaci su se formirali iznad mora, potom su se premjestili nad zaleđe obale. Najobilniji pljuskovi dogodili se se oko Vrgorca i Imotskog gdje je u noći palo stotinjak litara kiše po metru kvadratnome. Isto nevrijeme koje je zabilježeno oko Vrgorca, u obliku pravilne i izdužene oborinske linije zahvatilo je područje sve do Jablanice i dalje te se dodatno intenziviralo. Ta linija, nažalost, satima je bila stacionirana na gotovo identičnom mjestu što je rezultirali ekstremnim oborinama u kreativno kratkom razdoblju.
DHMZ je jučer objavio radarsku snimku kumulativnih 24-satnih oborina na kojoj se jasno vidi da je olujna oborinska pruga krenula iz Dalmacije, a području Jablanice donijela je više od 200 litara po metru kvadratnome. Ne neki način, nedostajalo je tek je nekoliko desetaka kilometara da se nevrijeme u BiH dogodi s naše strane granice.
Facebook stranica “Omiški kolekcionari” prisjetila se tragičnog događaja koji se zbio u noći s 12. na 13. prosinca daleke 1959. godine. Kako se može vidjeti na meteorološkim kartama koje smo pronašli u NOAA arhivi, snažna Genovska ciklona utjecala je na vrijeme na cijelom Jadranu, donoseći obilnu kišu.
Kako navodi stranica, obilna kiša dovela je događaja koji će zauvijek promijeniti budućnost ovog naselja u omiškom zaleđu.
Više detalje iznio je Ante Vućič.
“Noć s 12. na 13.12.1959. Padale su velike kiše, a na potoku Smovo u Gatima započeta je gradnja brane s malim propustom za vodu u sredini. Ostali dijelovi potoka bili su zatrpani žalom od iskopa tunela u visini od preko deset metara. Svo to žalo našlo se na putu nadošle vodene bujice.
Obilne vode srušile su nedovršenu branu i čitavo se žalo u spustilo niz slap Peručica s Ilinca te zatrpalo velik dio sela i gradilišta. Zatrpan je zaseok Mandići s obiteljskim kućama i crkvicom sv. Nikole, kao i skoro čitavo zakučko polje, čijim je središtem proticao potok Smovo. Stanovnici poplavljenih područja iseljeni su.
U tom prvom valu Zakučac je napustilo 8 obitelji sa 64 člana. Iseljavanje je nastavljeno i sljedećih godina, zbog izgradnje elektrane srušeno je još 6 obiteljskih kuća. Iselilo je još 10 obitelji s 41 članom.
U nepune dvije godine Zakučac je izgubio gotovo polovinu stanovnika”, prisjetio se Omišanin.