Često zaboravimo brinuti o zdravlju zubi. Parodontoza je jedan od onih problema koji se lako previdi dok ne postane ozbiljan, a najčešće završava gubitkom zuba.
Međutim, kako znati imate li parodontozu i kako je prevenirati kako ne biste izgubili zube? OrthoDental klinika u Ljubljani vam pruža čak nekoliko različitih tretmana uz koje možete poboljšati vaše zdravlje zubi.
Na njihovoj stranici možete pogledati na koji način će oni odraditi tretman i kako se brinuti o vašim zubima nakon tretmana. A ako se odlučite staviti zubni most ili ukloniti zubni kamenac, odmah možete rezervirati svoj termin na OrthoDental stranici!
Što je parodontoza i kako je prepoznati?
Parodontoza, poznata i kao paradontitis, jest upala zubnog mesa, čeljusne kosti i drugih struktura zubi. Ovo oboljenje obično počinje kao upala jednog tkiva, ali ako se ne otkrije i ne liječi na vrijeme, brzo se širi na susjedna tkiva.
S vremenom, parodontoza može uzrokovati klimanje zuba, pa čak i njegov gubitak. Upala rubnog dijela zubnog mesa predstavlja rani stadij ovog oboljenja, gdje je zahvaćen samo dio tkiva. U tom slučaju se parodontoza može potpuno izliječiti. Ukoliko se ne liječi, može doći do upale potpornog sustava zuba.
Sada se vjerojatno pitate “Kako prepoznati parodontozu?”
Parodontozu možete prepoznati uz sljedeće simptome:
- Zubno meso (desni) koje lako krvari tijekom pranja zubi
- Otečeno, crveno i osjetljivo zubno meso
- Meko tkivo oko zuba koje se povlači ili se odmiče od zuba
- Trajni loš zadah ili loš okus u ustima
- Klimavi zubi
- Otečeno i zagnojeno područje zubi i zubnog mesa
- Oštri ili tupi bolovi kod žvakanja hrane.
- Pretjerano osjetljivi zubi na toplo ili hladno
Parodontoza se najčešće razvija kao posljedica nakupljanja zubnog plaka na zubima, koji postaje plodno tlo za različite bakterije i ostatke hrane. Često se stvaranje plaka može pripisati nedovoljnoj brizi o oralnoj higijeni. Naslage bakterija uzrokuju karijes na zubima, a zatim i upalu zubnog mesa, koje postaje crveno, otečeno i krvari prilikom pranja zubi. Ako se plak pravovremeno ne odstrani pravilnim pranjem zubi, on se počinje mineralizirati mineralima iz sline i tako nastaje zubni kamenac.
Kao što već znate, ili čete tek sada saznati, usna šupljina je prepuna bakterija i ako ne peremo zube redovito, ne odlazimo barem svakih 6 mjeseci na pregled i čišćenje zubnog kamenca, bakterije koje se nalaze u ustima mogu uzrokovati upalu desni.
Čak 10,8% svjetskog stanovništva boluje od parodontoze. Genetski faktori, stres, pušenje, sistemske bolesti kao npr. dijabetes, mogu još dodatno pogoršati ovu bolest.
Samodijagnostika kod ove bolesti nije preporučljiva jer simptomi parodontoze, kao što su crvenilo, oticanje i krvarenje desni, mogu biti slični drugim oralnim problemima. Stoga, ako primijetite bilo kakve promjene u zdravlju svojih desni ili sumnjate na parodontozu, odmah se konzultirajte sa stručnjakom, koji će provesti potrebne pretrage i pružiti vam odgovarajuće liječenje.
Već imate parodontozu, što sada?
Rani stadij bolesti parodontoze oštećuje površinski sloj tkiva, ali se može uspješno liječiti suvremenim metodama.
Liječenje započinje temeljitim čišćenjem za uklanjanje plaka, kamenca i pigmentacije. Nakon toga slijedi parodontološka terapija, koja uključuje kiretažu gingivalnih džepova kako bi se desni oporavile i smanjila recesija desni. Ovaj pristup je ključan za zaustavljanje napredovanja parodontoze.
U naprednijim stadijima bolesti desni, kada se zubi počnu klimati, ključno je stabilizirati ih s pomoću zubnih mostova ili povezanih krunica. Ove strukture pružaju podršku zubima, sprječavajući ih da prerano ispadnu.
Ako primijetite značajno ogoljenje zubnog korijena na više zubi ili čak u cijeloj čeljusti, te kako su vaši zubi postali nestabilni, važno je razmotriti zaštitu tih ogoljenih korijena putem protetskih rješenja kao što su zubni mostovi ili postavljanje krunica na zube.
Također, kada dođe do gubitka gingivalnog tkiva i ogoljavanja zubnih korijena, opcija je izvesti transplantaciju gingive. Time se sprječava daljnje propadanje zubi i zubnog mesa, što može biti ključno za očuvanje oralnog zdravlja. Važno se konzultirati sa stomatologom kako biste razmotrili najbolje moguće opcije za vašu situaciju.
Ali kao što smo i naveli, ako primijetite simptome upaljenog zubnog mesa ili bilo koji početni stadij parodontoze, što prije potražite savjet svog stomatologa kako bi na vrijeme intervenirao i uspio spasiti propadanje vaših zubi.