Početkom studenog stigle su odlične vijesti za asistente na području Splitsko-dalmatinske županije: asistenti u nastavi na području županije imat će veća primanja.
"Nakon dužeg savjetovanja i analize radnih skupina Domovinskog pokreta, odlučili smo sredstva preusmjeriti u povećanje primanja asistenata u nastavi koji rade u školama kojima je osnivač SD županija.
Smatramo ovo malim korakom u popravljanju materijalnog statusa skupine koja je zaista potplaćena, a koja radi iznimno odgovoran i hvale vrijedan posao. Nadamo se kako je ovo samo početak definiranja konačnog statusa asistenata u nastavi te kako će, u konačnici, njihov rad biti adekvatno vrednovan", kazali su tada iz Domovinskog pokreta.
ODLIČNE VIJESTI Asistenti u nastavi na području SDŽ imat će veće plaće
Nedugo nakon toga stigle su i odlične vijesti iz Grada Splita: asistenti pri Gradu Splitu imat će veću satnicu.
"Uspjeli smo dogovoriti sa gradonačelnikom da će se napokon od 2023. godina njihova satnica povećati na 35 kuna neto s tim da ćemo imati malu razliku za asistente iz Centra za autizam, njihova satnica će biti 40 kuna s obzirom na složenost posla koji oni obavljaju s tim da ćemo u 2023. godini, ovisno da li prilikom rebalansa ili izglasavanjem proračuna za 2024. godinu, ali svakako želimo da se definira zapravo onaj krajnji cilj koji su oni zadali, a da grad Split to može realizirati, a to je da satnica bude 40 i 45 kn", kazao je Davor Matijević, novi šef splitskog SDP-a.
NEŠTO SE NAPOKON POKRENULO Asistenti pri Gradu Splitu imat će veću satnicu
Na žalost, projekt koji je pobudio dosta pažnje, nakon početnog uhodavanja, u pozitivnom smjeru senzibilizirajući širu javnost na specifičnu problematiku, kao što smo svjedoci i ove školske godine, stvorio je dosta nezadovoljnih. Unatoč važnosti ovog zanimanja, pomoćnici u nastavi imaju mizernu plaću od koje jedva da uspiju pokriti osnovne troškove života koji, svjedoci smo, postaje sve skuplji. Njihov posao nije stalan, traje koliko i školska godina, svake godine se prijavljuju na natječaje, ne postoji određena satnica pa je ona negdje malo viša negdje malo manja, a financiranje plaća ovisi o gore spomenutom što ostavlja prostora i za manipuliranje.
Nezadovoljstvo asistenata je sve veće, a većim dijelom su upravo krive financije ili plaća. Osobe koje su tim učenicima i psiholozi, logopedi, socijalni pedagozi pa čak i prijatelji koji znaju kada je 'njihovom' djetetu loš dan, traže svoja prava, jasno i glasno. Jednostavno žele da se njihov rad prizna i cijeni, crno na bijelo na papiru kako bi se reklo. Krenuli su u borbu korak po korak pa su tako 'kucali' i na vrata Splitsko-dalmatinske županije koja je tvrdila da novca za asistente jednostavno nema. ALI...
Županija ima novca: Stižu božićnice, dar za dijete, 500 kuna za trošak prehrane,...
Izgleda da su pritisci i vapaji asistenata urodili plodom i da je sada, što se tiče naše županije došlo vrijeme i da se u njoj stvari pokrenu, malo, ali na bolje! Naime, župan Blaženko Boban održao je radni sastanak s predstavnicima asistenata na kojem se dogodilo čudo - Županija novca ipak ima!
"Županija će nam osigurati sredstva za isplatu od 500 kuna mjesečno za svakog pomoćnika kao trošak prehrane radnika. Taj iznos nam ne ulazi u osnovicu, ali na taj način su nas izjednačili sa povišicom pomoćnika zaposlenih preko grada Splita. Složili su se oko isplate plaća i to na temelju broja školskih sati, što je naravno za nas jako bitno. Isplata od 500 kuna mjesečno plus razlika koja se stvara svaki mjesec između sunčanih i školskih sati bit će isplaćena retroaktivno od rujna ove školske godine. Dobit ćemo i božićnice u iznosu od tisuću kuna, regres, a posebno smo sretni zbog dara za dijete koji će nam po prvi put ikad biti isplaćen tako da je ovo odlično ispalo", rekla je Petra Dragičević, koja kao pomoćnik u nastavi radi već pet godina, a ove godine prati dječaka u 7. razredu osnovne škole. Ovime će se plaće asistenata koji rade preko ugovora sa Županijom skoro izjednačiti s plaćama asistenata koji rade preko ugovora s Gradom.
Osim Petre, na sastanku s županom Bobanom prisutni su bili i asistenti Kate Kalebić, Branimira Škarica i Tomislava Marinac Akrap te Mate Šimundić, predsjednik Skupštine Splitsko-dalmatinske županije.
Asistentica Petra, imala je danas razloga i za zahvalu županu Bobanu, u ime svih asistenata.
"Hvala županu što nam je izašao u susret. Sretni smo i ponosni što smo uspjeli u borbi za prava i poboljšanje statusa, ali moramo naglasiti da je ovo samo početak i da ostajemo i dalje pri svojim zahtjevima. Ne odustajemo mi tako lako. Želimo svakako povećanje cijene satnice te ugovor koji se neće prekidati zadnjim danom svake školske godine. Smatram da smo apsolutno potplaćeni i nevjerojatna je činjenica da se ni nakon 15 godina, koliko smo u sustavu, nije pronašao model koji bi bio dugoročno održiv. Naš položaj nije dobar, ugovor nam se prekida svake godine zadnjim danom nastave, a nakon toga idemo na biro, pa opet natječaji za sljedeću školsku godinu. Zar uistinu nije moguće napraviti ugovore na duže, primjerice barem na dvije ili četiri godine?", pita se Petra Dragičević koja kao pomoćnik u nastavi radi već pet godina, a ove godine prati dječaka u 7. razredu osnovne škole.
"Ministarstvo znanosti i obrazovanja te ministre Radovane Fuchs, uhvatite se u koštac i napokon riješite probleme koji traju već 15 godina"
Petra naglašava da obožava svoj posao iako je jako odgovoran i zahtjevan te smatra da bi ugovori o radu na četiri godine bili najbolja solucija jer su i takvi ugovori u interesu djece, a ne samo pomoćnika, jer bi dijete bilo sigurno da ima istog pomoćnika u nastavi iduće četiri godine.
"To nije dobro za nas, a posebno nije dobro za djecu kojoj su asistenti bitne karike unutar školskog sustava . I nije najbolja situacija kad dijete često mijenja pomoćnika. To je stresno. Sa djecom se radi na inkluziji u školski sustav, a pri tome ne mislim samo na učenje. Toj djeci treba i društvo, osjećaj da su prihvaćeni od svojih vršnjaka i da su dio 'ekipe'. Obične dječje stvari koje odraslima često izgledaju male, a djeci su velike i bitne. Na svemu tome mi radimo, od učenje do druženja", pojašnjava Petra kako izgleda njen posao koji na kraju i nije samo posao.
Ovom prilikom apelirala je i na Ministarstvo znanosti i obrazovanja kojem je pisala i to kako kaže jedan surov e-mail, ali odgovora nema. Ni od njih ni od Vlade jer pisala je Petra i njima.
"Ovim putem molim nadležne, prvenstveno Ministarstvo znanosti i obrazovanja te ministra Radovana Fuchsa da se uhvate u koštac i napokon riješe probleme koji traju već 15 godina. Da budemo svi pod jednim Ministarstvom, svi jednaki, da se zna kome pripadamo i tko nas plaća i kako nas plaća. Krajnje je vrijeme da nadležne institucije odrade svoj posao. Da se naš status napokon regulira, da ne živimo na margini i da nas plate za naš rad pošteno, jer to zaslužujemo. Činjenica da na probleme nadležni zatvaraju oči godinama, ne znači da će on i nestati. U ovom slučaju problemi se samo gomilaju", kazuje nam Dragičević te na kraju dodaje što očekuju u narednoj godini.
"Očekujemo da će se napokon regulirati naš status, da ćemo biti plaćeni po školskom satu, a ne 25 kuna po sunčanom satu koliko nas sada plaćaju, plus povišica. Mi predstavljamo sami sebe i nadamo se da će ovaj naš trud koji svi ulažemo biti za svih doba."
Podsjetimo kako asistenti u nižim razredima imaju plaću 2.100 kuna, dok asistenti u višim razredima dobivaju 2.600 kuna plaće, također asistenti u Centru za autizam za srednju školu dobivaju do 3.200 kuna plaće.
"Mi bi plaću duplo veću nego što je sada", kroz smijeh je rekla Petra. "Tražimo 35 kuna po školskom satu, za 10 kuna više nego sada. Župan nam je rekao da sastanak na koji ide u Ministarstvo, a zajedno s drugim županima, ima za cilj da svi budemo jednaki na razini države, da se napokon status regulira, da nema razlika i lokalnih odluka nekome bolje nekome gore, nadamo se da će biti kako je obećao, zamislio i kako bi svi htjeli", optimistična je asistentica Petra.
Ovo nije inkluzija, ovo je iluzija
Ivan Milatić, predsjednik Nacionalne udruge pomoćnika u nastavi, također je progovorio o problemima koji muče sve asistente, a to je nečinjenje institucija.
"Ovim putem pozivam i prozivam Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH i ministra Radovana Fuchsa koji je u svom drugom mandatu nastavio istu praksu nečinjenja ničega. Čovjek je u travnju obećao da će do kraja godine zaživjeti Zakon o obrazovanju u kojem bi se našlo mjesta i za pomoćnike u nastavi koji su ključni dio onoga što država voli koristi, a to je riječ inkluzija, u ovom slučaju iluzija zato što se vrlo sustavno i vrlo, vrlo dugo godina ignorira problematika s kojom se susreću ti ljudi koji rade vrlo odgovoran i vrlo težak i savjestan posao.
Želim reći i da nećemo odustati, da sam i jučer uputio upit na MZO i na još tri adrese gdje sam zatražio žuran odgovor na pitanja 'Što će biti s e-savjetovanjem' koje je bilo zakazano za konac ove godine. Prema informacijama kojima raspolažem bojim se da to neće biti do travnja iduće godine, a provedba bi se odužila na konac 2023. godine što je neizdrživo obzirom na troškove života i na ono sa čime se susreću pomoćnici u nastavi iz dana u dan", kazao je Miletić te još dodao:
"Želim pozdraviti nastojanja splitskog gradonačelnika i župana Splitsko-dalmatinske županije koji je počeo shvaćati svu važnost s čime se na svakodnevnoj osnovi susreću pomoćnici u nastavi".